To brzmi naprawdę groźnie. Komisja Europejska wdraża drugi etap procedury w sprawie polskich sądów

Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie polskiego sądownictwa – podaje PAP.
Komisja Europejska przeszła do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie polskiego sądownictwa – podaje PAP. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Bruksela coraz bardziej przechodzi od ostrzeżeń do czynów. Komisja Europejska poinformowała o rozpoczęciu drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie polskiego sądownictwa – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Tym razem chodzi o ustawę o sądach powszechnych – tę jedną z trzech, których prezydent Andrzej Duda nie zawetował. Już wtedy prawnicy ostrzegali, że jest ona tą najważniejszą, bo dotyczy spraw zwykłych obywateli. Wiadomo, że rząd w Warszawie ma miesiąc na to, aby przesłać do Brukseli odpowiedź w tej kwestii.
Jeśli Bruksela uzna, że odpowiedź z Warszawy nie jest wyczerpująca, skieruje pozew do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Postępowanie dotyczące naruszenia przez Polskę unijnego prawa w związku ustawą o sądach powszechnych rozpoczęło się w lipcu. KE uznała, że minister sprawiedliwości dostaje dzięki tym zmianom zbyt duże uprawienia. Chodzi m.in. o odwoływanie i powoływanie oraz kwestię zróżnicowania wieku emerytalnego sędziów ze względu na płeć, co Bruksela uznała za dyskryminację. Polska odrzuciła też zastrzeżenia, zapewniając, iż nie ma żadnego zagrożenia dla niezależności i niezawisłości sądów a zróżnicowanie wieku sędziów przechodzących w stan spoczynku wynika z przepisów dotyczących wieku emerytalnego.

źródło: interia.pl
Trwa ładowanie komentarzy...