Sondaż, po którym Macierewicz będzie wściekły. Polacy wybrali Dudę

Polacy chcą, by zwierzchnikiem sił zbrojnych był prezydent
Polacy chcą, by zwierzchnikiem sił zbrojnych był prezydent Fot. Mieczysław Michalak / AG
To prezydent, nie minister obrony, powinien być zwierzchnikiem sił zbrojnych – uznali Polacy w sondażu przeprowadzonym przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej".

Przewaga odpowiedzi na korzyść głowy państwa jest wręcz przytłaczająca. Tego, by prezydent był zwierzchnikiem armii, chce aż 75 proc. respondentów. Tylko 14,8 proc. postawiło na szefa MON. Jedynie 2,5 proc. chciałoby w tej roli zobaczyć szefa rządu.

Co więcej, Polacy uważają, że także prezydent powinien wskazywać dowódcę sił zbrojnych w czasie wojny. Obecnie głowa państwa może podjąć taką decyzję w porozumieniu z premierem.

– Do powszechnego przekonania dociera fakt, że mandat prezydenta jest niewspółmiernie silny wobec słabej kompetencji, którymi dysponuje – skomentował w "Rzeczpospolitej" Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Dla prezydenta Dudy takie wieści to miód na uszy. Tym bardziej, że wciąż trwa jego konflikt z Antonim Macierewiczem. Panowie rywalizują m.in. o wpływy w armii, czego dowodem był fakt, że 15 sierpnia Duda nie ogłosił awansów generalskich.
Trwa ładowanie komentarzy...