Dobra zmiana także w filozofii? Tym razem dopadła Leszka Kołakowskiego i stypendium jego imienia

Dobra zmiana dopadła także polskiego filozofa profesora Leszka Kołakowskiego. A to za sprawą jego córki Agnieszki.
Dobra zmiana dopadła także polskiego filozofa profesora Leszka Kołakowskiego. A to za sprawą jego córki Agnieszki. Fot. Michał Łepecki/ Agencja Gazeta
Dobra zmiana zajrzała już wszędzie, także do filozofii Leszka Kołakowskiego. A to dzięki jego córce, która bardzo zadbała o to, żeby stypendium imienia jej ojca nie wpadło "w niepowołane ręce". Przynajmniej tak twierdzi profesor Tadeusz Gadacz, który miał mieć wpływ na wybór zwycięzcy. Właśnie, miał.

Stypendium im. Leszka Kołakowskiego, przyznawane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ma na celu "wyróżnienie młodych uczonych, niezależnie od narodowości, posiadających wybitny dorobek naukowy w zakresie historii idei i filozofii średniowiecznej i nowożytnej ". Stypendium w wysokości stu tysięcy złotych jest przyznawane co dwa lata. W każdej edycji kapituła zgłasza własnych kandydatów do jury, które wybiera zwycięzcę. Tegoroczna edycja jest drugą w historii, ale pierwszą, do której zajrzał duch dobrej zmiany.

W swoim facebookowym wpisie zwraca na to uwagę profesor Tadeusz Gadacz, członek kapituły, który zrezygnował z zasiadania w niej, po tym jak zgłoszeni przez niego kandydaci zostali odrzuceni z powodu "niezgodności z regulaminem" i rzekomego niezajmowania się przez nich historią filozofii. Warto zaznaczyć, że jego kandydatami byli światowej sławy filozofowie: profesor Charles Taylor, Chantal Delsol, Robert Spaemann, John N. Gray oraz uczeń i przyjaciel Leszka Kołakowskiego, profesor Krzysztof Pomian.
Jak przypuszcza autor wpisu, wcale nie chodziło o "niezgodność z regulaminem" zgłoszonych przez niego kandydatur, a o poglądy głównego darczyńcy stypendium, którym jest córka Leszka Kołakowskiego, Agnieszka. Nie jest tajemnicą, że jest zwolenniczką obecnej władzy w Polsce oraz i czynnie wspiera Prawo i Sprawiedliwość oraz telewizję publiczną w swoich przekazach.
Jak widać, nie zawsze filozofia jest nauką otwartą, a dobra zmiana to nie tylko 500+ i stosunek do imigrantów. To też nowa filozofia.
Trwa ładowanie komentarzy...