Kolejny huragan uderzył w wybrzeże USA. W Zatoce Meksykańskiej stan wyjątkowy, Nate szalał wcześniej w Ameryce Środkowej

Huragan Nate uderzył w wybrzeże USA w nocy z soboty na niedzielę.
Huragan Nate uderzył w wybrzeże USA w nocy z soboty na niedzielę. Fot. Screen/https://youtu.be/mnnAnh3TZaA
Nate najpierw był burzą tropikalną, jednak w sobotę otrzymał status huraganu pierwszej kategorii. Niestety, jego siła może się jeszcze zwiększyć. W nocy z soboty na niedzielę uderzył w rejon Zatoki Meksykańskiej, w kilku stanach ogłoszono stan wyjątkowy, zamknięto porty, zarządzono ewakuację mieszkańców. Wcześniej – jako burza tropikalna – Nate szalał w Ameryce Środkowej. Tam w ostatnich dniach zginęło co najmniej 25 osób.

Amerykanie wyjątkowo w tym roku nie mają prawie chwili odpoczynku od silnych huraganów. Dopiero co Irma wywołała alert na Florydzie i kilku innych stanach, spustoszyła Karaiby i pozbawiła setki ludzi dachu nad głową. Teraz szaleje Nate. Choć jest słabszy od Irmy, postawił na nogi władze kilku stanów. Sam Donald Trump apelował do mieszkańców Alabamy, Florydy, Luizjany i Missisipi, by słuchać zaleceń odpowiednich służb. Od Florydy po Luizjanę zamknięto porty. Media, jak przy Irmie, prowadziły relacje na żywo.
Huragan wieje z prędkością około 150 kilometrów na godzinę, początkowo przewidywano, że jego siła może się zwiększyć do 2 kategorii, ale teraz mówi się, że do wieczora znów zmieni się w burzę tropikalną. O 1.30 w nocy czasu lokalnego uderzył w wybrzeże w pobliżu Biloxi w stanie Missisipi i przesuwa się na północ. Dla tego stanu to pierwszy huragan po Katrinie, która w 2005 roku spustoszyła zwłaszcza Nowy Orlean. Tym razem władze miasta zarządziły ewakuację jeszcze jak Nate był burzą tropikalną.
Pod koniec tygodnia Nate siał spustoszenie w Ameryce Środkowej – zwłaszcza w Nikaragui, Hondurasie, Salwadorze i na Kostaryce. Zabił blisko osób, przyniósł powodzie i lawiny błotne.
=
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • USA
Trwa ładowanie komentarzy...