Katalonia nie ogłasza niepodległości. Decyzja została odłożona na kilka tygodni, premier zaprasza do mediacji

Katalonia nie ogłasza niepodległości. Decyzja została odłożona na kilka tygodni, premier zaprasza do mediacji.
Katalonia nie ogłasza niepodległości. Decyzja została odłożona na kilka tygodni, premier zaprasza do mediacji. Fot. Twitter.com/ BBC
Na to wystąpienie z napięciem czekano nie tylko w Barcelonie i Madrycie. Premier Katalonii Carles Puidgemont miał dziś poinformować, czy najbogatszy region Hiszpanii ogłosi niepodległość. Europa zastygła w oczekiwaniu, teraz wygląda na to, że ten stan potrwa dłużej. Premier nawołuje do mediacji i odkłada decyzję na kilka tygodni.

Premier mówił dziś o tym, że Katalończycy pragną niepodległości. Wyniki referendum w tej sprawie nie pozostawiają wiele wątpliwości i jak zauważył w trakcie przemówienia Puidgemont, mają prawo rozmawiać o wolności. Jednak Hiszpanie i Katalończycy żyją w jednym kraju. – Musimy współpracować – podkreślił Puidgemont.

Premier miał świadomość, że to historyczny moment, ważny nie tylko dla Katalonii i Hiszpanii, ale całej Europy. – Moment jest ważny – przekonywał Puidgemont. Decyzja o niepodległości dziś jednak nie została ogłoszona. – Chcemy dialogu, chcemy, by był słyszany na wszystkich kontynentach. Mediacje muszą być poważne – zapowiedział Puidgemont.

Wygląda na to, że teraz piłka jest po stronie władz Madrytu. Albo zasiądą do stołu rokowań, albo do zapowiadanych przez Puidgemonta mediacji nie dojdzie. Wówczas, może za kilka tygodni, może kilka miesięcy temat ogłoszenia przez Katalonię niepodległości może powrócić.
Trwa ładowanie komentarzy...