Przyjęto rezolucję w sprawie praworządności w Polsce. Jest mowa o zagrożeniu norm prawnych

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wzywa rząd Polski do zaprzestania upolityczniania sądów i prokuratury.
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy wzywa rząd Polski do zaprzestania upolityczniania sądów i prokuratury. Fot. aksoys / 123RF
Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyjęło rezolucję, której treść nie może się spodobać politykom PiS. W dokumencie wymieniono między innymi Polskę jako ten kraj, w którym zagrożone są normy prawne.

W rezolucji wymienia się w sumie pięć krajów, w których zdaniem europarlamentarzystów nie dzieje się dobrze. Niestety Polska jest jednym z nich. Trafiliśmy na listę z powodu prób upolitycznienia sądów, jakich w ostatnich miesiącach dokonuje Prawo i Sprawiedliwość, a także za podejmowanie prób zwalniania sędziów na dużą skalę.

Za przyjęciem rezolucji zagłosowało 42 członków Zgromadzenia, a przeciwko było 9. Warto dodać, że rezolucję poparli parlamentarzyści PO i Nowoczesnej, przeciwko byli posłowie PiS i Kukiz’15.

Rezolucja wzywa też rząd Polski, by zaprzestał wprowadzania reform, które mogłyby w jeszcze większym stopniu zagrozić poszanowaniu państwa prawa, a zwłaszcza funkcjonowaniu Krajowej Rady Sądownictwa i niezawisłości sędziów i prokuratorów.

źródło: wp.pl
Trwa ładowanie komentarzy...