Waszczykowski chce pouczać Ukraińców? "To będzie jeszcze jedno państwo, z którym obecna władza chce nas skłócić"

Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji. Pojechał do Lwowa i poucza Ukraińców – "Czekamy na rzeczowe kroki."
Witold Waszczykowski, szef polskiej dyplomacji. Pojechał do Lwowa i poucza Ukraińców – "Czekamy na rzeczowe kroki." Fot. Przemysław Wierzchowski / Agencja Gazeta
Witold Waszczykowski pojechał z wizytą na Ukrainę i poucza: "w kwestiach historycznych czekamy na rzeczowe kroki ze strony Ukrainy". Wizytę zdominowały kwestie przeszłości. Tym mocniej brzmi komentarz Bartłomieja Sienkiewicza, współzałożyciela Ośrodka Studiów Wschodnich, byłego ministra spraw wewnętrznych: – Ukraina to będzie jeszcze jedno państwo, z którym obecna władza w Polsce nas skutecznie skłóci – ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN 24.

Minister Witold Waszczykowski wróci do Warszawy dziś wieczorem. Może i lepiej, że wizyta na Ukrainie trwa tak krótko. Nie dojdzie do kolejnych ostrych spięć.Kilka dni temu szef polskiego MSZ oświadczył, że obywatele Ukrainy o "skrajnie antypolskim stanowisku" nie wjadą do Polski. W odpowiedzi Kijów oficjalnie odpowiedział, że na Ukrainie nie ma antypolskich nastrojów. Dodał, że spory historyczne należy rozwiązywać zgodnie z chrześcijańską zasadą "wybaczamy i prosimy o wybaczenie" i bez narzucania swojego punktu widzenia. Tymczasem we Lwowie minister Waszczykowski powtórzył swoje słowa i poucza, że czeka na rzeczowe kroki.
Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych, współzałożyciel Ośrodka Studiów Wschodnich, z przerażeniem ocenia pierwszy dzień wizyty. – Jeśli stawia się historię na miejscu pierwszym, to tego rodzaju sporom nie będzie końca. To będzie jeszcze jedno państwo, z którym obecna władza w Polsce nas skutecznie skłóci – komentował w "Faktach po Faktach".

Sienkiewicz podkreślił, że "dyplomacja na całym świecie służy łagodzeniu sporów między państwami, a nie ich zaognianiu". – Od dłuższego czasu mam wrażenie, że nacjonalizm polski i nacjonalizm ukraiński są na kursie zbieżnym. Rząd nie pomaga rozwiązać tego problemu, a wręcz przeciwnie, dosypuje bardzo dzielnie węgla do pieca – komentował w TVN 24.

Minister Witold Waszczykowski dziś m.in. złoży wieńce na Cmentarzu Orląt Lwowskich. Wieczorem wróci do Warszawy z Ukrainy.

źródło: TVN24, MSZ
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...