"Cały czas przyjmujemy zgłoszenia". Na ten debiut premier Szydło u o. Rydzyka ciągle jeszcze są miejsca

Premier Szydło da wykład w uczelni o. Rydzyka pt. Niepodległość Ojczyzny – zadanie polityka.
Premier Szydło da wykład w uczelni o. Rydzyka pt. Niepodległość Ojczyzny – zadanie polityka. Fot. Bartosz Bańka/Agencja Gazeta
Wykład, który premier Szydło ma dać w piątek w Toruniu, już od połowy listopada wzbudza duże emocje. Szeroko był już wtedy opisywany w lokalnych i ogólnopolskich mediach i choćby z tego powodu można uznać, że miał niezłą reklamę. Nic dziwnego, to pierwsze takie wydarzenie z udziałem szefowej rządu. Ale okazuje się, że dzikich tłumów nie ma, bo miejsca wolne ciągle są. Na dzień przed wykładem premier Szydło, a także kilku innych ciekawych osób, lista cały czas jest otwarta.

Trudno znaleźć informacje, by wcześniej Beata Szydło dawała wykład na uczelni. Co prawda w ubiegłym roku brała udział w inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie i przemawiała wtedy do studentów, ale tym razem ma to być coś zupełnie innego. Dlatego to wystąpienie można uznać za swoisty debiut.Wykład premier ma być częścią większego wydarzenia, które nazywa się X Kongres Międzynarodowy, i odbędzie się pod hasłem "Katolicy i Niepodległość - szanse i zagrożenia". Potrwa dwa dni. Premier wystąpi w piątek z samego rana, tuż po wystąpieniu o. Tadeusza Rydzyka. Przez pół godziny będzie mówiła na temat "Niepodległość Ojczyzny – zadanie polityka".

O czym ten wykład? Próbowaliśmy się dowiedzieć, ale sama uczelnia nie wie. "Szczegółów dotyczących wystąpienia Pani Premier nie znamy" – taką otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pytanie.
"Każdy może uczestniczyć"
Oficjalnie trudno czegokolwiek się dowiedzieć, ale znajoma zadzwoniła na uczelnię o. Rydzyka z ciekawości. Chciała wiedzieć, czy jako zwykły śmiertelnik z ulicy może zapisać się na wykład premier Szydło. Na stronie internetowej jest bowiem napisane, że przy zapisach trzeba np. podać tytuł naukowy, a ona takiego nie posiada.

– Oczywiście, każdy może uczestniczyć – usłyszała w odpowiedzi. Czy są jeszcze wolne miejsca? – Cały czas przyjmujemy zgłoszenia. Do czwartku – otrzymała informację w biurze. Była środa. Według pracownika zainteresowanie wydarzeniem jest spore.

Chwilę później otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź z Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu: "Lista uczestników jest cały czas otwarta, więc nie mogę udzielić konkretnej odpowiedzi na pytanie, ilu będzie uczestników Kongresu". Choć pytanie brzmiało, jak duże jest zainteresowanie wydarzenie i ile osób zgłosiło się dotychczas.

Udział w wydarzeniu jest płatny, co już wiele dni temu wzbudziło kontrowersje i wywołało w sieci mnóstwo kpiących komentarzy. Cena zależy od tego, który dzień wybierzemy, czy z obiadem, czy bez. – Proszę pamiętać, że udział w kongresie jest płatny – przypomina również biuro Kongresu. Czy można przyjść tylko na wykład premier? – Tak, ale i tak musi pani zapłacić za cały dzień – pada odpowiedź. Wiele osób pewnie z tego powodu nie zdecyduje się jechać do Torunia.

Cennik widnieje na stronie internetowej, łatwo go przeanalizować.
"Obóz rządzący przywrócił Polakom dumę z polskości"
Tak samo jak program całej imprezy i lista wszystkich prelegentów. Wśród nich jest m.in. prof. Mieczysław Ryba z KUL, częsty komentator prawicowych mediów. – Obóz rządzący przywrócił Polakom dumę z polskości. Opozycja stara się stłumić tę dumę, ale to pokazuje tylko jej słabość i histerię – mówił kilka dni temu w Radiu Maryja. W Toruniu da wykład o "roli szkolnictwa katolickiego w zachowaniu tożsamości narodowej Polaków".

Jest też ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz, który ostatnio w ostrych słowach również komentuje rzeczywistość. Po grudniowych protestach w Sejmie opozycję nazwał "bandą przygłupów", a kilka dni temu w wywiadzie dla "Frondy" mówił o "skowycie lewackich mediów". Ksiądz jest etykiem i członkiem prezydenckiej Narodowej Rady Rozwoju. W Toruniu będzie mówił o "Duchowość Niepodległej".

Nie ma sensu wymieniać wszystkich, wydarzenie wzbudza ciekawość niemal wyłącznie z powodu udziału Beaty Szydło. Ale wspomnijmy tylko, że wśród prelegentów jest też m.in. ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, pomysłodawca Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego, a także prof. dr hab. Piotr Jaroszyński, który po spektaklu "Klątwa" mówił, że kulturę wysoką polskich teatrów opanował straszny wirus.

Z kolei polityków reprezentuje min. Magdalena Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Generalny Konserwator Zabytków, która mówiła niedawno, że pomnik smoleński ma stanąć w Warszawie jeszcze w tym roku, oraz Jan Dziedziczak, wiceszef MSZ.

Mają też być prelegenci z Meksyku, Argentyny, Filipin i Namibii, którzy opowiedzą o swoich krajach. Ale ich zostawiono już na drugi dzień, na sam koniec X Kongresu Międzynarodowego.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...