"Rzeczownik XD, który może też funkcjonować jak wykrzyknik, partykuła, nieodmienny przymiotnik lub przysłówek, powstał jako połączenie liter symbolizujące graficznie uśmiech" – w ten sposób Wydawnictwo Naukowe PWN opisuje zwycięzcę plebiscytu "Młodzieżowe słowo roku 2017".
Jak informuje PWN, w plebiscycie tym oddano ponad 5000 głosów i "rzeczownik XD" wcale nie był najczęściej wymieniany. Młodzieżowym słowem roku 2017 "XD" został okrzyknięty tylko dlatego, iż zwycięzcą plebiscytu nie może być zeszłoroczny laureat, a kolejny raz najwięcej głosów zdobyło słowo "sztos". "XD" nie zajęło też drugiego miejsca, które tak naprawdę należało do "dwudzionka", czyli synonimu weekendu. W PWN uznano je jednak za "słabo akceptowany purystyczny pomysł, wyśmiewany już przez Juliana Tuwima".
XD, dziś zapisywane także iksde, należy głównie do języka pisanego mediów społecznościowych, ale pojawia się również w języku mówionym. W polszczyźnie rozpowszechnił się prawdopodobnie kilka lat temu. W angielskojęzycznej sieci XD funkcjonuje od roku 2003 (pierwszy wpis w słowniku slangu Urban Dictionary)...
PWN zdradza też, jak brzmiały inne najczęściej wymieniane propozycje "Młodzieżowego słowa roku 2017". Były to m.in. rodzina wyrazów z rdzeniem "ogar" ("ogarnąć", "ogarniać", "ogar" i "nieogar"), oraz skrótowiec skrótowiec RIGCZ ("rozum i godność człowieka"). PWN wyróżnił też najciekawsze propozycje. Za takie uznano opisujące uzależnienie od smartfona pojęcie "smartwica" (lub "smartfica") i czasownik "odjaniepawlić" (lub "odjaniepawlać").
źródło: PWN