Prowadzisz małą firmę? Sprawdź, jak i do kiedy wysłać Jednolity Plik Kontrolny

Jak i do kiedy wysłać JPK 2018?
Jak i do kiedy wysłać JPK 2018? Fot. naTemat.pl
Od 1 stycznia wszyscy prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze, płatnicy VAT, muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny, czyli JPK_VAT. Jak to zrobić? skorzystaj z Profilu Zaufanego.

Od 1 stycznia mikroprzedsiębiorcy (w tym prowadzący jednoosobowe działalności gospodarcze) – płatnicy VAT, zatrudniający do 10 osób, o obrotach nieprzekraczających 2 mln euro rocznie – mają obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. W związku z tym najpóźniej do 26 lutego 2018 r. po raz pierwszy muszą wysłać do systemu Ministerstwa Finansów Jednolity Plik Kontrolny (JPK_VAT).JPK_VAT - co to jest?
To komplet informacji o operacjach przedsiębiorcy w danym okresie. Przesłać go można tylko w formie elektronicznej. Wędruje on bezpośrednio do systemu ministerstwa finansów. By wysłać JPK, konieczny jest certyfikat kwalifikowany lub Profil Zaufany (eGO). JPK wymaga uwierzytelnienia.

Profil zaufany - jak założyć?
Dzięki Profilowi zaufanemu można nie tylko wysyłać JPK, ale również załatwiać elektronicznie inne sprawy urzędowe. Warto zadbać o założenie Profilu wcześniej. Można to zrobić m.in. za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Trzeba mieć konto w bankach: PKO Bank Polski SA, Bank Zachodni WBK, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląski, Millennium Bank lub konto na platformie Envelo.

Profil można założyć także przez internet, korzystając potem z Punktu Potwierdzającego. Trzeba wejść na www.pz.gov.pl, wybrać możliwość założenia Profilu i dalej postępować według wskazówek.

JPK - do kiedy?
Dane i ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w postaci pliku JPK muszą trafić do skarbówki nie później niż 25. dnia każdego miesiąca.

Kolejne zmiany czekają nas także w zasiłku macierzyńskim. Nie ma znaczenia czy regularnie opłacasz składki do ZUS. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą, mogą czekać cię spore utrudnienia. Nowy przepisy obejmują 1,5 mln przedsiębiorców.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...