Kolejny dziennikarz RMF FM wzbudza kontrowersje poglądami. "Polacy przeprowadzali systematycznie pogromy na Żydach"

Bogdan Frymorgen przekonuje, że Polacy przeprowadzali pogromy na Żydach
Bogdan Frymorgen przekonuje, że Polacy przeprowadzali pogromy na Żydach Fot. facebook.com/bogdan.frymorgen
Korespondenta RMF FM z Wielkiej Brytanii Bogdan Frymorgen twierdzi, że naród polski "systematycznie przygotowywał i przeprowadzał pogromy na Żydach". Wpis mówiący o współodpowiedzialności Polaków z Holokaust pojawił się na jego profilu w serwisie Facebook. W ten sposób dziennikarz odniósł się oczywiście do kontrowersji związanych z podpisaniem przez prezydenta nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Frymorgen oskarża Polaków
"Radziłów, Wąsosz, Szczuczyn, Goniądz – co łączy te miejscowości? Systematycznie przygotowane i przeprowadzone przez Polaków pogromy na Żydach. Celowo nie wymieniam Jedwabnego, bo to miejsce oczywiste. Warto poczytać o tym, co się działo na Podlasiu, po zajęciu tych terenów przez hitlerowców. O ustawiających się na rynkach furmankach, do których później ładowano pożydowski dobytek. O chłopach spokojnie palących papierosy, czekających aż się zacznie. O wiciach, jakie krążyły od wsi do wsi, zapowiadających ostateczny rozrachunek z Żydami. Wreszcie o strachu tych, którzy tracili wszystko, łącznie z życiem. 7 tysięcy drzewek w alei sprawiedliwych to dużo" – napisał dziennikarz RMF FM.
Bogdan Frymorgen podkreśla, że przedstawia "niepodważalne fakty". Jednak powołuje się też na zbrodnię w Wąsoszu z lipca 1941 roku, która nie została w pełni zbadana. Dr Jan Milewski z białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej jest zdania, że dokonało jej kilkunastu Polaków z niemieckiej inspiracji. Na 2015 rok planowano ekshumację żydowskich ofiar, co pozwoliłoby ustalić ich liczbę i przyczynę śmierci, ale ostatecznie nie przeprowadzono śledztwa. Zostało ono umorzone przez IPN w 2016 roku.Kontrowersyjne poglądy w RMF FM
Przypomnijmy, że niedawno inny pracownik RMF FM Bogdan Zalewski został zawieszony w obowiązkach za diametralnie inne opinie o trudnej historii Polaków i Żydów. "Jesteśmy na wojnie z Żydami! Nie pierwszy raz w naszej historii. Ryzykując przesadną wzniosłością, dodam: jesteśmy na wojnie z Żydami być może już po raz ostatni. Stawką tej śmiertelnie groźnej batalii być może nie będzie totalna fizyczna Zagłada naszego narodu" – pisał na Facebooku.
POLUB NAS NA FACEBOOKU
Trwa ładowanie komentarzy...