Zderzak, jakiego świat nie widział. O tym polskim wynalazku mówiono, że łamie prawa fizyki

Lucjan Łągiewka opracował prototyp zderzaka, o którym mówiono, że łamie prawa wynalazki. Pokaz wynalazku przeprowadzono w listopadzie 1998 roku na stadionie w Kowarach
Lucjan Łągiewka opracował prototyp zderzaka, o którym mówiono, że łamie prawa wynalazki. Pokaz wynalazku przeprowadzono w listopadzie 1998 roku na stadionie w Kowarach Fot. Łukasz Giza / Agencja Gazeta
Listopad 1998. Na stadionie w Kowarach odbywa się widowiskowy pokaz, któremu przygląda się tysiąc widzów. Rozpędzony Fiat 126p z prędkością 40 km/h uderza w stalową przeszkodę, do której przymocowano nieznane urządzenie. W takich okolicznościach dochodzi do pierwszego publicznego testu niezwykłego wynalazku znanego jako zderzak Łągiewki.

Rozwiązanie miało postać amortyzatora zderzeń zaprojektowanego z myślą o znacznym niwelowaniu kinetycznej siły uderzenia poprzez zamianę jej na energię kinetyczną ruchu obrotowego wirników. Nazwa pochodziła od twórcy wynalazku, Lucjana Łągiewki ((1949–2017), genialnego konstruktora, który opracował także hamulec dynamiczny oraz tzw. pędnik Łągiewki.

Zderzak Łągiewki spotkał się z dużym zainteresowaniem, dorabiając się miana wynalazku łamiącego prawa fizyki. Nigdy jednak nie wyszedł poza fazę prototypową. Spuścizną po nim jest projekt EPAR (skrót od Energetycznego Przetwornika Akumulacyjno-Rozproszeniowego), którego współtwórcą jest profesor nauk technicznych, Stanisław Gumuła.

Polski wynalazek otrzymał złoty medal na 38. Międzynarodowej Wystawie Innventions Geneva, zaś w 2011 roku EPAR został okrzyknięty najlepszym na świecie wynalazkiem pierwszej dekady XXI wieku. Wśród naukowców, którzy wyrazili uznanie dla twórczości naukowej Łągiewki, znaleźli się członkowie Norweskiego Komitetu Noblowskiego oraz Szwedzkiej Akademii Nauk.

Partnerem akcji #100momentów na 100-lecie niepodległości jest Kulczyk Investments. Wspólnie pokazujemy 100 gospodarczo-biznesowych wydarzeń z ostatnich 100 lat, które były istotne dla naszego kraju

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zmasowane podpalenia w Szwecji[/b]. Spłonęło blisko 90 samochodów

Zmasowane podpalenia w Szwecji. Spłonęło blisko 90 samochodów

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.