Zajrzą do kieszeni Jarosławowi Kaczyńskiemu? Jest wniosek o kontrolę skarbową dotyczącą ochrony prezesa PiS

Ochrona prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ma kosztować 1,6 mln zł rocznie.
Ochrona prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego ma kosztować 1,6 mln zł rocznie. fot. Przemysław Skrzydło/Agencja Gazeta
Posłowie Nowoczesnej wnioskują o kontrolę skarbową Jarosława Kaczyńskiego. Ma ona wykazać, czy prezes Prawa i Sprawiedliwości korzysta z usług ochrony, która ma kosztować rocznie polskich podatników aż 1,6 mln zł.

Piotr Misiło zapowiedział złożenie w imieniu klubu poselskiego Nowoczesnej do Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście wniosku o podjęcie działań kontrolnych i rozparzenie aspektów prawnych ochrony Jarosława Kaczyńskiego.
"Pan Jarosław Kaczyński korzysta z prywatnej ochrony. Według informacji medialnych ta ochrona kosztuje 135.000 złotych miesięcznie, czyli 1.620.000 złotych rocznie. Za tę ochronę nie płaci on sam - prawdopodobnie płaci za nią partia Prawo i Sprawiedliwość" – czytamy we wniosku Nowoczesnej.

Lider Prawa i Sprawiedliwości nie ma łatwego życia po tym jak ogłosił, że ministrowie mają oddać nagrody na Caritas, a wszyscy posłowie i senatorowie będą mieli obniżone wynagrodzenie o 20 proc. Politycy i dziennikarze coraz częściej zaglądają mu do kieszeni.

Czy Kaczyński ma prawo pobierać emeryturę?
Były dziennikarz prawicowego "Uważam Rze" Mariusz Gierej dopytywał, jak sprawa ma się z pobieraniem przez Kaczyńskiego uposażenia posła i jednocześnie emerytury z ZUS, skoro nagrody i pensje zostały uznane za coś niemoralnego.


I zadał fundamentalne pytanie, publikując skan oświadczenia majątkowego: "Czy w takim razie, będąc posłem zarabiając rocznie z tytułu diety i uposażenia łącznie: 176726,46 złotych nie mając na utrzymaniu żony, dzieci itd. moralnym jest jednocześnie pobierać 38 255,10 złotych emerytury z ZUS?".

W sprawie oszczędnościowych deklaracji prezesa Kaczyńskiego punktował już Tomasz Sekielski. Dziennikarz zadał na Twitterze pytanie dotyczące wydatków na ochronę lidera prawicy, pochłaniających miliony złotych. Sekielski pytał, czy skoro teraz ma być skromnie, to lider PiS zrezygnuje z ochroniarzy. Za ochronę prezesa Kaczyńskiego Polacy płacą 1,6 mln zł rocznie, co daje około 135 tys. zł miesięcznie.
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zmasowane podpalenia w Szwecji[/b]. Spłonęło blisko 90 samochodów

Zmasowane podpalenia w Szwecji. Spłonęło blisko 90 samochodów

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.