Tej nocy nie można przespać. Na bezchmurnym niebie zobaczymy sporo "spadających gwiazd"

Dziś na nocnym niebie będziemy mogli zaobserwować więcej "spadających gwiazd" niż zwykle
Dziś na nocnym niebie będziemy mogli zaobserwować więcej "spadających gwiazd" niż zwykle Fot. Pixabay
Dziś w nocy zadzieramy głowę wysoko do góry. Będziemy świadkiem zjawiska astronomicznego potocznie zwanego deszczem Lirydów. Polska jest świetnym punktem obserwacyjnym do oglądania roju "spadających gwiazd", którego maksimum przypada właśnie na 21-22 kwietnia.

Lirydy nie są tak popularne jak Perseidy, które masowo oglądamy co roku w sierpniu. "Spadających gwiazd" z tego roju zaobserwujemy maksymalnie 20 na godzinę. To 5 razy mniej niż w przypadku "konkurencyjnego" roju, ale przecież do spełniania życzenia wystarczy jedna gwiazda.

Rój meteorów jest związany z kometą Thatchera. Jest też najstarszym opisanym w kronikach - pierwszy raz zrobili to Chińczycy ok. 2000 r. p.n.e. W XIX i XX wieku Lirydów można było zaobserwować zdecydowanie więcej - nawet 1800 (!). Teraz jest ich od 10 do 20 na godzinę. Podniebny spektakl jest bardzo dobrze widoczny na półkuli północnej, zwłaszcza w naszym kraju, między 16 a 25 kwietnia. Szczyt aktywności przypada na 21-22 kwietnia.

Lirydy najlepiej wypatrywać z dala od źródeł światła - poza centrum miasta. Nie potrzebujemy żadnych przyrządów obserwacyjnych - wystarczy zwykły koc do siedzenia. Pogoda też zachęca. Nie dość, że jest ciepło, to synoptycy zapowiadają również bezchmurne niebo.


Źródło: Gazeta.pl
Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zmasowane podpalenia w Szwecji[/b]. Spłonęło blisko 90 samochodów

Zmasowane podpalenia w Szwecji. Spłonęło blisko 90 samochodów

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.