Rządowi coraz mniej zależy na dowództwie NATO w Polsce. Ostateczna decyzja władz Sojuszu ma zapaść w lipcu

Dziennikarka RMF FM ustaliła, że Warszawa praktycznie przestała ubiegać się o nowe dowództwo NATO w Polsce.
Dziennikarka RMF FM ustaliła, że Warszawa praktycznie przestała ubiegać się o nowe dowództwo NATO w Polsce. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Jak ustaliła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, Warszawa praktycznie przestała zabiegać o nowe dowództwo NATO w Polsce. A jeszcze pół roku temu, w listopadzie 2017 roku, Antoni Macierewicz i Witold Waszczykowski deklarowali, że Polska jest na nie gotowa.

W 2017 roku dyplomaci przekonywali, że powstanie nowego dowództwa NATO na ziemiach polskich utrwaliłoby obecność wojsk amerykańskich na terenie naszego kraju. Jeszcze bardziej scementowałoby Sojusz, dając Polsce większą gwarancję bezpieczeństwa na wypadek rosyjskiej agresji. W przypadku wojny z Rosją, dzięki dowództwu w Polsce, NATO zyskałoby strategiczną bazę tuż przy samej linii frontu.

Jedno z nowych dowództw ma powstać w ramach reformy struktury dowodzenia Sojuszu przeprowadzanej w związku ze zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji. Jednak jak ustaliła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon, Warszawie coraz dalej do potencjalnego ulokowania bazy Sojuszu w Polsce. Według jej ustaleń, polski lobbing w tej sprawie jest w zasadzie niewidoczny.

– To spora i zaskakująca zmiana stanowiska, jeżeli te informacje się potwierdzą – ocenia w rozmowie z RMF FM Witold Waszczykowski.

O spadku zainteresowania Jacka Czaputowicza ulokowaniem dowództwa NATO w Polsce pisano już w styczniu. Na ówczesnym spotkaniu między szefem polskiej dyplomacji, a Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem nie poruszono kwestii dowództwa. – Na tym etapie nie rozmawialiśmy na ten temat, co nie oznacza, że nie ma sprawy – mówił wówczas Czaputowicz.


Ostateczna decyzja na temat dowództwa ma zapaść w lipcu. Wcześniej w czerwcu o nowej strukturze dowodzenia dyskutować będą ministrowie obrony Sojuszu.

źródło: RMF FM
Trwa ładowanie komentarzy...
Mirki i mirabelki dają zarobić. [b]Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym[/b]

Mirki i mirabelki dają zarobić. Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.

Dubois i StępińskiDubois i Stępiński

Niedługo będą dwa lata, jak w serii Polski Teatr Internetowy opublikowaliśmy tekst, który nic a nic nie stracił na aktualności, choć wymagał drobnych uzupełnień. Zmęczony mężczyzna zaparkował skuter wodny przy molo rzucając niedbale cumę oficerowi ochrony i rozpinając po woli piankę ruszył ku okazałej willi.

[b]Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor.[/b] Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy
O TYM SIĘ MÓWI

Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor. Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. [b]Część roślin jest silnie trująca[/b]
ANNA KACZMAREK

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. Część roślin jest silnie trująca