Stanowcza reakcja polskiej ambasady w Waszyngtonie na słowa burmistrza Jersey City. Domagają się jednego

Pomnik katyński w Jersey City ma zostać tymczasowo usunięty.
Pomnik katyński w Jersey City ma zostać tymczasowo usunięty. Fot. Kadr z Google Street View
Ambasador Polski w Waszyngtonie Piotr Wilczek wysłał list do burmistrza Jersey City. W korespondencji prosi Stevena Fulopa o to, by ten przeprosił Stanisława Karczewskiego. Marszałek Senatu został nazwany przez Fulopa "antysemitą i białym nacjonalistą". Na te słowa zareagował także Marek Magierowski.

Plany usunięcia pomnika katyńskiego w Jersey City rozsierdziły Polaków. Pomysł utworzenia parku w miejscu rzeźby upamiętniającej mord na polskich oficerach został skrytykowany przez marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Burmistrz Jersey City w niewybredny sposób odpowiedział marszałkowi na Twitterze, nazywając go "antysemitą i białym nacjonalistą".
Ambasador Polski w Waszyngtonie Piotr Wilczek wysłał list do Stevena Fulopa, w którym prosi burmistrza Jersey City o to, by przeprosił Stanisława Karczewskiego.
"Marszałek Karczewski wyraził swoje zaniepokojenie przyszłością Pomnika Katyńskiego w Jersey City, zaniepokojenie które podzielam i wyraziłem to w liście wysłanym w poniedziałek do Pana, szanowny burmistrzu" – pisał ambasador. – "Wobec wagi wysuniętych przez Pana bezpodstawnych oskarżeń, proszę w imieniu rządu Rzeczpospolitej Polskiej aby przeprosił Pan marszałka Senatu" – zaapelował.
Marek Magierowski poparł korespondencję wystosowaną przez polską ambasadę w USA. Zdaniem podsekretarza stanu w MSZ Fulop swoimi słowami obraził nie tylko Karczewskiego.

Polonia czuje się urażona tym, że nikt wcześniej nie rozmawiał z jej reprezentantami o planach usunięcia pomnika. Bronią postawionego w 1990 roku pomnika, wokół którego zbierali się, by oddać hołd poległym oficerom oraz uczcić pamięć poległych w katastrofie smoleńskiej.

"Pańskie nagłe oświadczenie dotyczące Pomnika Katyńskiego i brak bliższych szczegółów ze strony pańskiego biura zasmucił wielu ludzi jednak nie możemy sobie pozwolić aby kierowały nami emocje" – apelował Piotr Wilczek.

źródło: TVP Info
Trwa ładowanie komentarzy...
Mirki i mirabelki dają zarobić. [b]Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym[/b]

Mirki i mirabelki dają zarobić. Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.

Dubois i StępińskiDubois i Stępiński

Niedługo będą dwa lata, jak w serii Polski Teatr Internetowy opublikowaliśmy tekst, który nic a nic nie stracił na aktualności, choć wymagał drobnych uzupełnień. Zmęczony mężczyzna zaparkował skuter wodny przy molo rzucając niedbale cumę oficerowi ochrony i rozpinając po woli piankę ruszył ku okazałej willi.

[b]Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor.[/b] Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy
O TYM SIĘ MÓWI

Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor. Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. [b]Część roślin jest silnie trująca[/b]
ANNA KACZMAREK

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. Część roślin jest silnie trująca