Marek Jurek ponownie rozwodzi się z PiS. Do wyborów samorządowych Prawica Rzeczpospolitej pójdzie z Kukiz'15

Marek Jurek po raz kolejny rozwodzi się z PiS.
Marek Jurek po raz kolejny rozwodzi się z PiS. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jak ustaliła "Rzeczpospolita", Prawica Rzeczpospolitej pójdzie do wyborów samorządowych wraz z ugrupowaniem Kukiz'15. Oznacza to, że prezes partii Marek Jurek po raz drugi rozwodzi się z PiS. Czy Prawo i Sprawiedliwość traci tym samym ważnego sojusznika?

Działacze Prawicy Rzeczpospolitej mówili gazecie, że porozumienie z 2012 roku między partią Marka Jurka a Prawem i Sprawiedliwością było ustawicznie łamane. Z tego powodu podjęto decyzję o starcie do wyborów samorządowych z listy stowarzyszenia Kukiz'15.

– W umowie były jasne sformułowania dotyczące startów naszych kandydatów. Niestety, nie zostały one dotrzymane – mówił "Rzeczpospolitej" wiceszef Prawicy Marian Piłka.

W wyborach do Sejmu w 2015 roku PiS nie umieścił odpowiedniej liczby kandydatów Prawicy na właściwych miejscach list wyborczych. Prawo i Sprawiedliwość miało również ograniczać pieniądze na kampanię kandydatów Prawicy.

Z tego powodu w czerwcu 2016 roku rada naczelna Prawicy podjęła uchwałę, że partia ta "została wykluczona z koalicji rządowej". Obecny start spoza listy PiS jest więc jedynie przypieczętowaniem tamtej decyzji. Porozumienie koalicyjne między Prawicą a Kukiz'15 nie zostanie jednak podpisane. Wszystko odbędzie się na zasadach dżentelmeńskiej umowy.

Pierwsze rozstanie Marka Jurka z PiS miało miejsce w 2007 roku. Sejm odrzucił wówczas projekt zapisania w konstytucji ochrony życia od momentu poczęcia. Jurek, ówczesny poseł PiS i marszałek Sejmu, dzień po głosowaniu zrezygnował z pełnionej funkcji. Parę dni później ogłosił swoje wystąpienie z partii.


źródło: "Rzeczpospolita"
Trwa ładowanie komentarzy...
No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

[b]Motorniczy z Poznania, który homofobów się nie boi[/b]. "Zawsze warto walczyć o ideały"

Motorniczy z Poznania, który homofobów się nie boi. "Zawsze warto walczyć o ideały"

Dubois i StępińskiDubois i Stępiński

Niedługo będą dwa lata, jak w serii Polski Teatr Internetowy opublikowaliśmy tekst, który nic a nic nie stracił na aktualności, choć wymagał drobnych uzupełnień. Zmęczony mężczyzna zaparkował skuter wodny przy molo rzucając niedbale cumę oficerowi ochrony i rozpinając po woli piankę ruszył ku okazałej willi.

Mirki i mirabelki dają zarobić. [b]Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym[/b]

Mirki i mirabelki dają zarobić. Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym

"Zrobiła bratu największy prezent". [b]Mama Sofii Ennaoui pęka z dumy. I całe Lipiany też[/b]
O TYM SIĘ MÓWI

"Zrobiła bratu największy prezent". Mama Sofii Ennaoui pęka z dumy. I całe Lipiany też

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.