Przeniosą pomnik Ofiar Katynia tylko o kilkadziesiąt metrów. Burmistrz Jersey City dogadał się z Polakami

Burmistrz Jersey Steven Fulop dogadał się z Erickiem Lubaczewskim w sprawie nowej lokalizacji pomnika Ofiar Katynia 1940.
Burmistrz Jersey Steven Fulop dogadał się z Erickiem Lubaczewskim w sprawie nowej lokalizacji pomnika Ofiar Katynia 1940. Fot. Twitter.com / Steven Fulop
Koniec sporu w sprawie pomnika Ofiar Katynia w Jersey City. Burmistrz tego amerykańskiego miasta Steven Fulop poinformował, że doszedł do porozumienia ze stroną polską. Pomnik zostanie przeniesiony tylko o 60m, ale nadal pozostanie wyeksponowany.

Rycerze krucjaty smoleńskiej w USA mogą schować miecze i transparenty. Burmistrz Jersey City Steven Fulop dogadał się w czwartek z przedstawicielami polskiej strony. Tym samym doprowadził do rozstrzygnięcia sporu związanego z pomnikiem Ofiar Katynia stojącym nad rzeką Hudson.

Fulop o rozmowach z dyrektorem wykonawczym Polskiej Izby Handlowej w USA Erickiem Lubaczewskim i konsulem RP w Nowym Jorku Maciejem Golubiewskim poinformował na swoim Twitterze. "Spotkałem się z Erickiem Lubaczewskim i wyższym urzędnikiem polskiego rządu i mamy rozwiązanie win-win [każdy wygrywa – przyp. red.]. Jego celem było poszanowanie, opieka i zachowanie pomnika w jak najbardziej prominentnym miejscu, aby uczcić ofiary przy czym także pozwalając miastu na reorganizację nadbrzeża" – napisał burmistrz.
Pomnik Ofiar Katynia ma zostać przeniesiony 60 metrów dalej, ale nadal pozostanie na nabrzeżu rzeki Hudson. Dziennikarz "Polskiego Radia" Marek Wałkuski pokazał konkretnie gdzie ma stanąć polski monument. Jak określił, będzie to "w pięknym, ale spokojniejszym miejscu".
Steven Fulop podzielił się także z internautami informacją o tym, jak będzie wyglądał obszar, na którym obecnie stoi pomnik. W tym miejscu władze miasta planują pociągnąć nadbrzeżną aleję, a obok park, plac zabaw, miejsce na namioty i specjalny obszar do występów i eventów.
Trwa ładowanie komentarzy...
No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

[b]Motorniczy z Poznania, który homofobów się nie boi[/b]. "Zawsze warto walczyć o ideały"

Motorniczy z Poznania, który homofobów się nie boi. "Zawsze warto walczyć o ideały"

Dubois i StępińskiDubois i Stępiński

Niedługo będą dwa lata, jak w serii Polski Teatr Internetowy opublikowaliśmy tekst, który nic a nic nie stracił na aktualności, choć wymagał drobnych uzupełnień. Zmęczony mężczyzna zaparkował skuter wodny przy molo rzucając niedbale cumę oficerowi ochrony i rozpinając po woli piankę ruszył ku okazałej willi.

Mirki i mirabelki dają zarobić. [b]Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym[/b]

Mirki i mirabelki dają zarobić. Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym

"Zrobiła bratu największy prezent". [b]Mama Sofii Ennaoui pęka z dumy. I całe Lipiany też[/b]
O TYM SIĘ MÓWI

"Zrobiła bratu największy prezent". Mama Sofii Ennaoui pęka z dumy. I całe Lipiany też

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.