Borusewicz nie mógł odwiedzić grobu swojej żony. Policja nie wpuściła go na cmentarz

Policja nie wpuściła Bogdana Borusewicza na cmentarz w Gdańsku z powodu ekshumacji.
Policja nie wpuściła Bogdana Borusewicza na cmentarz w Gdańsku z powodu ekshumacji. Fot. Screen z Facebooka / Rafa Lala
Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz nie został wpuszczony w poniedziałek na cmentarz w Gdańsku. Wszystko z powodu zaplanowanej ekshumacji Arkadiusza Rybickiego, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

"Dziś o godzinie 15.30 na cmentarzu Srebrzysko nie zostałem dopuszczony pod grób mojej śp. żony Aliny Pienkowskiej, gdzie jak co tydzień zamierzałem złożyć kwiaty i zapalić świeczkę" – napisał na swoim Facebooku Bogdan Borusewicz. W innym poście przyznał, że "uczyniono to bezprawnie". Policja zagrodziła wicemarszałkowi Senatu drogę na gdański cmentarz Srebrzysko, gdzie o godz. 19 miała mieć miejsce ekshumacja Arkadiusza Rybickiego. Na miejscu była też siostra ofiary katastrofy smoleńskiej, która zapowiedziała złożenie protestu przeciw ekshumacji. Kilka dni temu senator Sławomir Rybicki w liście otwartym opisał swój spór z prokuraturą i zapowiedział podjęcie kroków prawnych wobec wszystkich osób odpowiedzialnych za decyzję o ekshumacji.
Oburzenie polityków
W mediach społecznościowych pojawiło się wiele krytycznych komentarzy ludzi ze świata polityki w związku z wydarzeniami na cmentarzu w Gdańsku. "To gigantyczny skandal !!! , Bogdan Borusewicz , człowiek o ogromnych zasługach dla Polski ,nie został wpuszczony przez policję ,na grób swojej żony ,na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku .Bo Policja PIS,pilnuje ekshumacji Arama Rybickiego.Barbarzyńskie deptanie praw podstawowych!" (pisownia oryginalna) – napisał poseł PO Grzegorz Furgo.
Michał Szczerba, poseł PO również nie krył swojego oburzenia. "Wielka podłość, obrzydliwość i nieprzyzwoitość dzieje się na cmentarzu Srebrzysko. Pomimo zdecydowanego sprzeciwu rodziny Arkadiusza Rybickiego, oczywistego naruszenia przepisów dot. ekshumacji, prokuratura realizuje partyjne zamówienie. Bądźmy z rodziną Arama" – możemy przeczytać.
Sprzeciw rodzin ofiar
Przypomnijmy, że decyzje prokuratury o ekshumacjach spotkały się z mocnym sprzeciwem części rodzin ofiar. Krystyna Łuczak-Surówka, wdowa po oficerze BOR Jacku Surówce, w kwietniu tego roku w emocjonalnym wpisie odniosła się do jej zdaniem niezgodnej z prawem ekshumacji zwłok jej męża. "Polsko, gdzie jesteś? Gdzie serce twoje? Gdzie prawo i sprawiedliwość nie tylko z nazwy? Nie zapomnę Ci tego Polsko. Nigdy nie zapomnę Ci tego dzisiejszego świtu nad grobem, kiedy złamano moje prawa i serce. (...) Kościół katolicki nie stanął za swoimi owieczkami. Wam też tego nie zapomnę hierarchowie. Polityka okazała się ważniejsza" – napisała na Facebooku.
Trwa ładowanie komentarzy...
No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

[b]Motorniczy z Poznania, który homofobów się nie boi[/b]. "Zawsze warto walczyć o ideały"

Motorniczy z Poznania, który homofobów się nie boi. "Zawsze warto walczyć o ideały"

Dubois i StępińskiDubois i Stępiński

Niedługo będą dwa lata, jak w serii Polski Teatr Internetowy opublikowaliśmy tekst, który nic a nic nie stracił na aktualności, choć wymagał drobnych uzupełnień. Zmęczony mężczyzna zaparkował skuter wodny przy molo rzucając niedbale cumę oficerowi ochrony i rozpinając po woli piankę ruszył ku okazałej willi.

Mirki i mirabelki dają zarobić. [b]Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym[/b]

Mirki i mirabelki dają zarobić. Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym

"Zrobiła bratu największy prezent". [b]Mama Sofii Ennaoui pęka z dumy. I całe Lipiany też[/b]
O TYM SIĘ MÓWI

"Zrobiła bratu największy prezent". Mama Sofii Ennaoui pęka z dumy. I całe Lipiany też

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.