Komisja Europejska zabiera głos ws. Sądu Najwyższego. "Decyzja należy do TSUE"

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski poinformował w czwartek o skierowaniu pytań do TSUE.
Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski poinformował w czwartek o skierowaniu pytań do TSUE. fot. Przemek Wierzchowski/Agencja Gazeta
Komisja Europejska poinformowała, że decyzja w sprawie pięciu pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego w Polsce należy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Stało się tak po tym, jak SN skierował w czwartek pięć pytań do TSUE.

Przypomnijmy, Sąd Najwyższy zawiesił stosowanie wprowadzonych przez PiS przepisów o przechodzeniu sędziów w stan spoczynku. Związane to jest z tym, że Sąd Najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pytaniami dotyczącymi zakazu dyskryminacji sędziów ze względu na wiek.

Po tym, jak ujawniono, że SN wysłał pytania TSUE, zareagowała prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Jej zdaniem skład Sądu Najwyższego naruszył konstytucję. Komunikat zamieściła też Kancelaria Prezydenta. Czytamy w nim, że działanie SN nastąpiło rzekomo bez prawidłowej podstawy prawnej i nie wywiera skutków wobec prezydenta, ani jakiegokolwiek innego organu.

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zmasowane podpalenia w Szwecji[/b]. Spłonęło blisko 90 samochodów

Zmasowane podpalenia w Szwecji. Spłonęło blisko 90 samochodów

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.