Duda może stanąć przed Trybunałem Stanu. Poważne konsekwencje przez Sąd Najwyższy

Andrzej Duda można stanąć przed Trybunałem Stanu.
Andrzej Duda można stanąć przed Trybunałem Stanu. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Gdyby Andrzej Duda i Krajowa Rada Sądownictwa nie zastosowali się do postanowienia Sądu Najwyższego, doszłoby do deliktu konstytucyjnego. Tak w rozmowie z "Rzeczpospolitą" przekonuje rzecznik SN Michał Laskowski. Tłumaczy, że konieczne jest wstrzymanie się z decyzjami o przechodzeniu sędziów SN w stan spoczynku. Inaczej Duda złamałby prawo i czekałyby go poważne konsekwencje.

Będzie to złamanie prawa z potencjalnymi jakimiś formami odpowiedzialności w przyszłości – powiedział Michał Laskowski w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Laskowski podkreśla, że prezydent wraz z KRS powinni wstrzymać się z decyzjami dotyczącymi przechodzenia sędziów SN w stan spoczynku. Przynajmniej do czasu. Laskowski wskazuje, że należy zaczekać do momentu rozstrzygnięcia pytań prejudycjalnych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Rzecznik SN przestrzega, że w wypadku niepoczekania na decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE niewykluczone, że prezydenta spotka bardzo nieprzyjemna rzecz. Twierdzi, że Andrzej Duda może odpowiedzieć nawet przed Trybunałem Stanu.

Trybunału Sprawiedliwości UE i SN
SN zwrócił się w czwartek do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z pięcioma prejudycjalnymi pytaniami. Dotyczą one zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

Przypomnijmy, że postanowienie SN ocenił wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Jego zdaniem postanowienie Sądu Najwyższego o zawieszeniu trzech artykułów ustawy o SN zostało wydane bez podstawy prawnej i "nie odpowiada polskiemu prawu".

źródło: "Rzeczpospolita"

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej

Trwa ładowanie komentarzy...
[b]Zmasowane podpalenia w Szwecji[/b]. Spłonęło blisko 90 samochodów

Zmasowane podpalenia w Szwecji. Spłonęło blisko 90 samochodów

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.