Adamowicz ostro do Błaszczaka: Liczę, że pan znajdzie w sobie odrobinę honoru

Paweł Adamowicz odpowiedział na zarzuty Mariusza Błaszczaka.
Paweł Adamowicz odpowiedział na zarzuty Mariusza Błaszczaka. Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta
Paweł Adamowicz w ostrych słowach skomentował słowa Mariusza Błaszczaka. Szef Ministerstwa Obrony Narodowej żąda od prezydenta Gdańska zmiany decyzji o braku Wojska Polskiego na wrześniowej uroczystości na Westerplatte. – Liczę, że pan znajdzie w sobie odrobinę honoru i przeprosi gdańszczan i gdańszczanki – stwierdził podczas konferencji prasowej Adamowicz.

– Co pan zrobił dla polskości Westerplatte? Co pan zrobił, żeby rozsławić to, co tu się działo? Pojawił się pan tu dopiero jako dygnitarz, a teraz odmawia nam pan polskości. Liczę, że pan znajdzie w sobie odrobinę honoru i przeprosi gdańszczan i gdańszczanki – powiedział Paweł Adamowicz.

– Mariusz Błaszczak próbuje nam wmówić, że jesteśmy opcją niemiecką. To jest skandal, panie ministrze Błaszczak. Albo został pan wprowadzony w błąd przez swoich pracowników, albo chce pan wzbudzić niesnaski między Polską a Niemcami – dodał.

Paweł Adamowicz przekonywał, że Gdańsk ma wielki szacunek do polskiego munduru, lecz jest pozbawiony zaufania "do partyjnych funkcjonariuszy MON". – W ubiegłym roku zostałem przez nich oszukany. W 2017 roku ubrany po cywilnemu żandarm zablokował harcerzowi możliwość odczytania Apelu Poległych – przypomniał Adamowicz.
Oburzony Błaszczak
Mariusz Błaszczak twierdził, że Adamowicz "nie ma prawa do zawłaszczania historii Polski". Jego zdaniem traktuje on miasto jako prywatny folwark. – Jest to skandal, to sytuacja nie do pomyślenia – powiedział.

– Prezydent Gdańska na nowo pisze historię naszego kraju, wpisując się w kłamstwa, wpisując się w retorykę, która była retoryką tych, którzy na Polskę napadli, a dziś jest retoryką tych, którzy próbują postawić znak równości między sprawcami a ofiarami, tych, którzy próbują zatrzeć swoje zbrodnie, zatrzeć pamięć o tym, czego złego dokonali – ocenił minister.

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej

Trwa ładowanie komentarzy...
Mirki i mirabelki dają zarobić. [b]Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym[/b]

Mirki i mirabelki dają zarobić. Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.

Dubois i StępińskiDubois i Stępiński

Niedługo będą dwa lata, jak w serii Polski Teatr Internetowy opublikowaliśmy tekst, który nic a nic nie stracił na aktualności, choć wymagał drobnych uzupełnień. Zmęczony mężczyzna zaparkował skuter wodny przy molo rzucając niedbale cumę oficerowi ochrony i rozpinając po woli piankę ruszył ku okazałej willi.

[b]Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor.[/b] Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy
O TYM SIĘ MÓWI

Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor. Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. [b]Część roślin jest silnie trująca[/b]
ANNA KACZMAREK

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. Część roślin jest silnie trująca