Naukowiec przeanalizował propagandę "Wiadomości" TVP. Jest gorzej niż myśleliśmy

Historyk propagandy przeanalizował przekaz TVP.
Historyk propagandy przeanalizował przekaz TVP. Fot. screen z wiadomosci.tvp.pl
Programy informacyjne TVP, a w szczególności "Wiadomości", oglądane są już tylko przez zagorzałych zwolenników PiS – można stwierdzić po wynikach oglądalności oraz po treściach tam umieszczanych. Potwierdza to też analiza badacza PRL-owskiej propagandy Piotra Osęki. Przeanalizował on przekaz TVP i wnioski są jednoznaczne – różnic między TVP a propagandą komuny jest coraz mniej.

"Obejrzenie ciurkiem kilkunastu wydań 'Wiadomości' TVP to dla historyka propagandy wyjątkowe doświadczenie. Nie chodzi nawet o stronniczość – odkąd dobra zmiana zagościła w telewizji publicznej, dziennikarze (z reguły wymienieni na nowych) od razu przestali udawać, że próbują być obiektywni. Zamienili się w rzeczników rządzącej partii i wcale tego nie ukrywają" – to początek facebookowego wpisu, będącego jednocześnie analizą naukową przekazu TVP.

Blisko PRL-u
Dokonał jej historyk Piotr Osęka, wybitny specjalista od dziejów PRL, autor książek i artykułów o Marcu 1968, analityk propagandy komunistycznej.
Naukowiec dostrzegł także niezauważalną do tej pory cechę. Chodzi o światopoglądową spójność przekazu. Podobnie jak w czasach PRL, gdy w każdym przekazie na dowolny temat musiał być zawarty wątek pozostałych narracji, składających się na ideologiczną wizję świata. "Wiadomości" przyjęły podobną drogę.

"'Wiadomości' TVP przestały być tylko relacją o wydarzeniach minionej doby – choćby pokrętną i zmanipulowaną. Bieżąca polityka staje się pretekstem do codziennego recytowania PiS-wskiego katechizmu" – pisze dalej Osęka. I zauważa, że bez względu na to, o czym jest mowa, powtarzane są te same zdania.
"Czy oglądamy materiał o reformie sądów, kampanii samorządowej czy o wynikach makroekonomicznych, dostajemy wciąż te same obrazy i te same zdania" – napisał naukowiec. Dalej wymienił konkretne przykłady, które pokrywają się z metodami rodem z PRL.

– Rząd Zjednoczonej Prawicy jest pierwszym gabinetem po 1989 roku, który tak wiele miliardów wydaje na programy prospołeczne – chwali głos zza kadru.

– Za to opozycja „nie ma nic konstruktywnego do zaproponowania Polakom” (tu nieoceniony prof. Kik), więc w bezsilnej złości sypie piach w tryby dobrej zmiany.

PiS buduje nowe mieszkania dla niezamożnych Polaków, za co wdzięczne mu są pani Wioletta z Białej Podlaskiej i pani Sylwia, kosmetyczka z Łodzi.

Opozycja
Osęka zwraca także uwagę na nierozłączną korelację między mówieniem o sukcesach PiS i rzekomym knuciu przez polityków opozycji. "Polska pędzi do przodu niczym kolarze Tour de Pologne, których właśnie odwiedził premier. 'Podoba mi się w kolarstwie, że to jest gra drużynowa. Trochę tak, jak w gospodarce' – wyznaje rozpromieniony Morawiecki" – wskazuje badacz.


"Nie zawsze tak było. Wszyscy pamiętamy nędzę trawiącą państwo przed 2015 rokiem, kiedy to 'za czasów koalicji PO-PSL' miliardy złotych z podatku VAT zostały ukradzione przez oszustów. Oszustów, którym bezkarność zapewnili 'sędziowie z komunistycznym rodowodem' – kontynuuje.

I dalej o sędziach: – "Sędziowie ci odznaczają się tym, że wydają 'błędne wyroki', prowadzą po pijanemu, a ostatnio „zwolnili z aresztu Arkadiusza Ł., pomysłodawcę oszustwa »na wnuczka« i wypuścili na wolność 'gwałciciela, który od razu znowu zgwałcił'".

"'Środowisko sędziowskie' nie działa oczywiście w pojedynkę. W każdym (!) wydaniu "Wiadomości" TVP zobaczymy co najmniej raz to samo kilkusekundowe ujęcie, na którym Gersdorf i Rzepliński idą obok Schetyny – zauważa Osęka.
"Narracja „Wiadomości” TVP jest monolitem. Ani jedno słowo, ani jeden komentarz nie mogą wyłamać się z szeregu i naruszyć spójności przekazu. W gruncie rzeczy walka toczy się to, by widzowie zrozumieli, że w Polsce przyszłości dla przeciwników PiS nie będzie miejsca" – podsumowuje badacz.

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej

Trwa ładowanie komentarzy...
Mirki i mirabelki dają zarobić. [b]Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym[/b]

Mirki i mirabelki dają zarobić. Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.

Dubois i StępińskiDubois i Stępiński

Niedługo będą dwa lata, jak w serii Polski Teatr Internetowy opublikowaliśmy tekst, który nic a nic nie stracił na aktualności, choć wymagał drobnych uzupełnień. Zmęczony mężczyzna zaparkował skuter wodny przy molo rzucając niedbale cumę oficerowi ochrony i rozpinając po woli piankę ruszył ku okazałej willi.

[b]Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor.[/b] Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy
O TYM SIĘ MÓWI

Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor. Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. [b]Część roślin jest silnie trująca[/b]
ANNA KACZMAREK

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. Część roślin jest silnie trująca