Episkopat apeluje do Dudy, by zawetował ważną ustawę. "Prawo winno służyć społeczeństwu, a nie partiom"

Episkopat apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował ustawę o ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.
Episkopat apeluje do prezydenta Andrzeja Dudy, by zawetował ustawę o ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ustawa o ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego czeka już tylko na podpis prezydenta. Do Andrzeja Dudy w tej sprawie apeluje rzecznik Episkopatu. "Prawo wyborcze musi być sprawiedliwe i (…) winno służyć społeczeństwu. A nie tylko największym partiom politycznym" – czytamy w oświadczeniu.

Przypomnijmy, że Andrzej Duda w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" zapowiedział, że mocno skłania się ku zawetowaniu ustawy ws. zmian w ordynacji wyborczej do PE.

– Dla mnie przyjęta przez Sejm ustawa ogranicza Polakom możliwość posiadania reprezentantów w Parlamencie Europejskim. Prezydent powinien stać na straży reguł, które czynią demokrację czymś realnym – tłumaczył prezydent w rozmowie z Piotrem Zarembą.

W czwartek rzecznik Episkopatu odniósł się do debaty wokół zmian w ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. W oświadczeniu zamieszczonym na stronie Episkopatu podkreślił, że prawo wyborcze ma charakter nie tylko techniczny, ale i etyczny.

"Musi być sprawiedliwe i gwarantować możliwość dobrego wyboru reprezentacji opinii publicznej. (…) W żadnym przypadku nie może utrudniać korzystania z czynnego i biernego prawa wyborczego" – czytamy w oświadczeniu.

Dalej ks. Paweł Rytel-Andrianik zaznaczył, że prawo wyborcze "winno służyć społeczeństwu, działaniom na rzecz dobra wspólnego, a nie tylko największym partiom politycznym". "Partie winny mieć charakter służebny (...). W szczególności dominujące partie nie mogą traktować swojej pozycji jako przywileju chronionego przed obywatelami" – zaznaczył rzecznik KEP.

Zmiany w ordynacji
27 lipca Senat przyjął bez poprawek nowelizację kodeksu wyborczego dotyczącą ordynacji do Parlamentu Europejskiego.

Tym samym w wyborach do Parlamentu Europejskiego każdy okręg wyborczy ma mieć przypisaną konkretną liczbę wybieranych z niego europosłów. Ma ich być co najmniej trzech. Zdaniem prawników taki sposób wyłaniania europosłów faworyzuje PiS i PO, czyli duże partie. Przeciwko takiemu rozwiązaniu opowiadała się nawet część środowisk prawicowych.

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej

Trwa ładowanie komentarzy...
Mirki i mirabelki dają zarobić. [b]Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym[/b]

Mirki i mirabelki dają zarobić. Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.

Dubois i StępińskiDubois i Stępiński

Niedługo będą dwa lata, jak w serii Polski Teatr Internetowy opublikowaliśmy tekst, który nic a nic nie stracił na aktualności, choć wymagał drobnych uzupełnień. Zmęczony mężczyzna zaparkował skuter wodny przy molo rzucając niedbale cumę oficerowi ochrony i rozpinając po woli piankę ruszył ku okazałej willi.

[b]Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor.[/b] Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy
O TYM SIĘ MÓWI

Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor. Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. [b]Część roślin jest silnie trująca[/b]
ANNA KACZMAREK

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. Część roślin jest silnie trująca