Kolejna grupa mówi "NIE". Radcowie prawni nie chcą brać udziału w łamaniu konstytucji

Radcowie prawni nie chcą brać udziału w skoku na Sąd Najwyższy
Radcowie prawni nie chcą brać udziału w skoku na Sąd Najwyższy Fot. Franciszek Mazur / AG
Krajowa Rada Radców Prawnych apeluje, by ci radcowie, którzy zgłosili się do Sądu Najwyższego, wycofali swoje kandydatury. "Oczekujemy zaprzestania działań mogących doprowadzić do nieodwracalnych spustoszeń w życiu publicznym" – napisała. rad

Na wolne miejsca w Sądzie Najwyższym mogą zgłaszać się m.in. adwokaci i radcowie prawni. Tym pierwszym mogą grozić dyscyplinarki. Jeden z warszawskich adwokatów zapowiedział już taki wniosek, choć sam rzecznik dyscypliny z izby warszawskiej poinformował, że z własnej inicjatywy nie będzie podejmował czynności.

Teraz okazuje się, że radcowie prawni mają jeszcze mocniejsze stanowisko. "Rzeczpospolita" dotarła do listu Krajowej Rady Radców Prawnych do członków korporacji.

"Apelujemy do radców prawnych, którzy złożyli akces do SN o ponowne rozważenie zasadności ubiegania się o stanowiska, oczekujemy zaprzestania działań mogących doprowadzić do nieodwracalnych spustoszeń w życiu publicznym" – można w nim przeczytać.

– Wielokrotnie sygnalizowaliśmy, że rozwiązania prawne dotyczące m.in. SN są niezgodne z konstytucją. Stanowisko prezydium jest sygnałem dla każdego radcy, że ten stan prawny jest nieakceptowalny – powiedział "Rz" prezes radców prawnych Maciej Bobrowicz.

Pierwszy efekt już jest. Z kandydowania do SN wycofała się radca Magdalena Śniegula. Jak stwierdziła, po głębszej analizie doszła do wniosku, że nie czuje się na siłach "podjąć takiego wyzwania".

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcejŹródło: "Rzeczpospolita"
Trwa ładowanie komentarzy...
Mirki i mirabelki dają zarobić. [b]Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym[/b]

Mirki i mirabelki dają zarobić. Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.

Dubois i StępińskiDubois i Stępiński

Niedługo będą dwa lata, jak w serii Polski Teatr Internetowy opublikowaliśmy tekst, który nic a nic nie stracił na aktualności, choć wymagał drobnych uzupełnień. Zmęczony mężczyzna zaparkował skuter wodny przy molo rzucając niedbale cumę oficerowi ochrony i rozpinając po woli piankę ruszył ku okazałej willi.

[b]Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor.[/b] Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy
O TYM SIĘ MÓWI

Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor. Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. [b]Część roślin jest silnie trująca[/b]
ANNA KACZMAREK

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. Część roślin jest silnie trująca