Zaczyna się. Rzecznik Praw Obywatelskich składa pierwszą skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego

Adam Bodnar jako pierwszy składa skargę nadzwyczajną do wyroku sprzed 18 lat.
Adam Bodnar jako pierwszy składa skargę nadzwyczajną do wyroku sprzed 18 lat. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
W piątek Rzecznik Praw Obywatelskich podpisze i wyśle do sądu skargę nadzwyczajną. To pierwszy taki przypadek, odkąd Sejm uchwali a prezydent podpisał nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym.

Tego można było się spodziewać. Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym wprowadziła możliwość składania do SN skargi nadzwyczajnej. Wielu prawników przestrzegało, że może to spowodować lawinę wniosków o uchylenie wyroku sprzed lat. Pierwszy taki ma zostać zgłoszony dziś przez Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara.

Chodzi o sprawę sprzed 18 lat, dotyczącą stwierdzenia o nabyciu spadku przez rodzinę zmarłej kobiety. Według rzecznika, orzeczenia Sądu Rejonowego rażąco naruszało zaufanie do państwa i porządku prawnego, a także przepisy ustawy o dziedziczeniu. Orzeczenie sądu było sprzeczne z innym, które weszło w życie pięć lat wcześniej.

Adam Bodnar chce uchylenia tamtego wyroku. Przy okazji jednak odsłoni bolesną prawdę – choć ustawa o Sądzie Najwyższym weszła w życie w kwietniu tego roku, to do dziś nie ma Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. A bez niej uchylanie wyroków w ramach skargi nadzwyczajnej jest niemożliwe.

Obserwuj nas na Instagramie. Codziennie nowe Instastory! Czytaj więcej


źródło: RMF24
Trwa ładowanie komentarzy...
Mirki i mirabelki dają zarobić. [b]Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym[/b]

Mirki i mirabelki dają zarobić. Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.

Dubois i StępińskiDubois i Stępiński

Niedługo będą dwa lata, jak w serii Polski Teatr Internetowy opublikowaliśmy tekst, który nic a nic nie stracił na aktualności, choć wymagał drobnych uzupełnień. Zmęczony mężczyzna zaparkował skuter wodny przy molo rzucając niedbale cumę oficerowi ochrony i rozpinając po woli piankę ruszył ku okazałej willi.

[b]Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor.[/b] Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy
O TYM SIĘ MÓWI

Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor. Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. [b]Część roślin jest silnie trująca[/b]
ANNA KACZMAREK

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. Część roślin jest silnie trująca