Kiedy noc Perseidów? Warto nie przegapić tego niezwykłego widoku

Noc Perseidów to jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych.
Noc Perseidów to jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych. Fot. Pixabay
Perseidy, czyli tzw. spadające gwiazdy, to niezwykłe zjawisko astronomiczne, które zachwyci nie tylko miłośników astronomii. Okazję, by zobaczyć rój Perseidów będziemy mieć właśnie w sierpniu 2018 roku. W jakich godzinach będzie najlepiej widoczny i gdzie?

Ludzie podziwiają perseidy od ponad dwóch tysięcy lat. Pierwsze wzmianki o obserwacjach tego roju pochodzą z Dalekiego Wschodu. Czasem nazywany jest "łzami świętego Wawrzyńca", ponieważ 10 sierpnia jest dniem jego męczeńskiej śmierci. Rój widoczny jest od około połowy lipca każdego roku. Noc perseidów w tym roku wypada w nocy z 12 na 13 sierpnia.

To właśnie wtedy spadające gwiazdy będą najbardziej widoczne na niebie w Polsce. Czemu akurat w tym czasie? Maksimum aktywności perseidów przypada na bezksiężycową noc, tuż po nowiu. Jednak perseidy będzie można zobaczyć już od godz. popołudniowych w niedzielę 12 sierpnia, do rana w poniedziałek. Ale najlepszą porą jest noc.

Aby faktycznie zauważyć perseidy, należy wybrać miejsca z dala od miejskich świateł. Stąd próby dojrzenia spadających gwiazd w centrum nie należy do najlepszych pomysłów. Widok mogą przysłonić nam też drzewa czy domy, stąd im więcej otwartej przestrzeni, tym lepiej. Do oglądania nie potrzebujemy specjalnego sprzętu.


Obserwacje najwygodniej prowadzi się w pozycji leżącej lub półleżącej, więc warto przygotować sobie zawczasu koc. Oczy też muszą być przyzwyczajone do ciemności. Stąd kilkanaście minut przed spojrzeniem na zjawisko, warto nie zaglądać do telefonów komórkowych.

Radiant, czyli miejsce z którego zdają się wylatywać meteory, znajduje się nad północno-wschodnim horyzontem – w gwiazdozbiorze Perseusza. Jednak warto omiatać wzorkiem całe niebo. Szacuje się, że w czasie tej wyjątkowej nocy z 12 na 13 sierpnia na niebie możemy zaobserwować nawet 100 spadających gwiazd na godzinę.

Co to są perseidy?
"Spadające gwiazdy" to w rzeczywistości zjawisko świetlne. Nie większe od ziarenek piasku meteory wpadają w nasza atmosferę z taką prędkością, że ulegają spaleniu. Pozostawiają ślad może mieć nawet kilkadziesiąt kilometrów, najlepiej widoczny jest nocą

– Potrzyjmy szybko dłonią o dłoń. Czujemy jakie wytwarza się ciepło w tym procesie tarcia. Wyobraźmy sobie, że meteory lecą z prędkością 59 km/s i od razu możemy się domyśleć skąd ten błysk, który rozświetla nocne niebo – tłumaczył naTemat popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki.

Zaćmienie księżyca
Ten rok obfituje w ciekawe zjawiska astronomiczne. W piątek 27 lipca nastąpiło najdłuższe w XXI wieku zaćmienie Księżyca. Trwało ono aż 1 godzinę i 42 minuty. Kolejnym potwierdzeniem niezwykłości tego zjawiska jest fakt, że następne tak długie zaćmienie będzie można zobaczyć dopiero w 2123 roku.

Ponadto, tamtego dnia Mars znalazł się niezwykle blisko Ziemi. Ostatnia opozycja Marsa i zaćmienie Księżyca jednej nocy miały miejsce 11 sierpnia 1356 roku (!).
Trwa ładowanie komentarzy...
Mirki i mirabelki dają zarobić. [b]Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym[/b]

Mirki i mirabelki dają zarobić. Wykop.pl ze świetnym wynikiem finansowym

No w końcu! [b]Znamy datę wyborów samorządowych[/b]

No w końcu! Znamy datę wyborów samorządowych

Michał BoniMichał Boni

15 sierpnia będziemy oglądali defiladowy przemarsz warszawską Wisłostradą wojsk różnych formacji z historii Polski. Wieść niesie, że będą oddziały z czasów Mieszka i Chrobrego, aż do najbardziej współczesnych. Takie defilady w sposób naturalny rodzą poczucie dumy. Pokazują najlepsze tradycje, dają siłę, wyzwalają emocje i budują tożsamość, polską tożsamość.

Dubois i StępińskiDubois i Stępiński

Niedługo będą dwa lata, jak w serii Polski Teatr Internetowy opublikowaliśmy tekst, który nic a nic nie stracił na aktualności, choć wymagał drobnych uzupełnień. Zmęczony mężczyzna zaparkował skuter wodny przy molo rzucając niedbale cumę oficerowi ochrony i rozpinając po woli piankę ruszył ku okazałej willi.

[b]Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor.[/b] Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy
O TYM SIĘ MÓWI

Pitera obnaża hipokryzję ws. Gawor. Wspomina niewygodny epizod z dziejów prawicy

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. [b]Część roślin jest silnie trująca[/b]
ANNA KACZMAREK

Nie wszystko, co rośnie na łące jest zdrowe. Część roślin jest silnie trująca