Zobacz strony internetowe dawniej i dziś. Sentymentalna podróż do zamierzchłej przeszłości polskiej sieci

Rzeczpospolita.pl, OptimusNet, Wirtualna Polska i Gazeta.pl
Rzeczpospolita.pl, OptimusNet, Wirtualna Polska i Gazeta.pl
Internet w Polsce działa już ponad dwie dekady. Na początku sieć była raczej mało przytulnym miejscem. Dawne strony internetowe gdy patrzymy na nie dziś, wyglądają bardzo ubogo.

Niektórzy z pierwszych użytkowników internetu myśleli, że ten pomysł się nie przyjmie. Strony działały wolno, było ich mało, a ich wygląd nie był zachęcający. Teraz po wielu latach ewolucji, strony zmieniły się o 180 stopni.

Przeczytaj też: "Internauci chcą mięsa, ja nie czerpię radości z produkcji g...". K. Gagacki z Papilot.pl o polskim internecie [wywiad]

Bartosz Krzyżaniak-Gumowski, dyrektor artystyczny dziennika "Rzeczpospolita", mówi nam, że strony nie miały zachwycającego wyglądu z bardzo prozaicznego powodu. Ludzie mieli zbyt wolne łącza. – Można było wpakować w nie więcej, ale musiało się to później wczytać – tłumaczy. Możemy to zaobserwować przy wersjach mobilnych dzisiejszych stron, które projektanci ograniczają, by sprawnie ładowały się na smartfony i tablety.

Zobacz także: Onet nie po raz pierwszy trafia z rąk do rąk. Od Romana Kluski przez TVN do Ringier Axel Springer


Czytaj również: Wielki kurs wyszukiwania. Google to okno na świat, ale trzeba umieć przez nie wyglądać
Zobacz też: Za wartościowe treści w sieci będziemy płacić. Komentują Polskapresse, Polityka, Wyborcza, WP i Onet

Jak będą wyglądać strony internetowe za kolejne dwie dekady? Bartosz Krzyżaniak-Gumowski przewiduje, że będą przede wszystkim proste. Ekspert domyśla się, że będą wyglądały raczej jak aplikacje. Uproszczenia w projekcie zrekompensują użytkownikom dodatki o "dużym ciężarze" jak np. filmy w wysokiej jakości.

Źródło zrzutów stron: Internet Archive
Trwa ładowanie komentarzy...