KRS za odwołaniem prezesa Milewskiego. Gowin: Niezwłocznie odwołam sędziego

Krajowa Rada Sądownictwa wyraziła zgodę na odwołanie prezesa sądu okręgowego w Gdańsku.
Krajowa Rada Sądownictwa wyraziła zgodę na odwołanie prezesa sądu okręgowego w Gdańsku. Fot. Michał Sierszak / Agencja Gazeta
Krajowa Rada Sądownictwa wyraziła zgodę na odwołanie prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku, Ryszarda Milewskiego. "Za" była przytłaczająca większość rady, bo aż 22 z 23 głosujących członków. To efekt niedawnej prowokacji dziennikarskiej skierowanej przeciwko sędziemu. Minister sprawiedliwości poinformował, że decyzję o odwołaniu Milewskiego ze stanowiska prezesa sądu podejmie "niezwłocznie".

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, Antoni Górski, na specjalnie zwołanej konferencji wyjaśnił, że rada pozytywnie odniosła się do wniosku ministra sprawiedliwości, co do odwołania prezesa sądu okręgowego w Gdańsku. – Na 23 obecne osoby za odwołaniem były 22, jedna się wstrzymała – poinformował.

Zobacz: Ryszard Milewski się broni: To manipulacja i ohydna prowokacja. Ktoś chce ze mnie zrobić kozła ofiarnego

Ryszard Milewski nie chciał rozmawiać z dziennikarzami i szybko odjechał czekającym na niego samochodem. Przewodniczący KRS zdradził, że prezes sądu okręgowego w Gdańsku bronił się sugerując możliwy brak wiarygodność tych taśm.

Teraz piłeczka jest po stronie Jarosława Gowina, bo to on może, ale nie musi odwołać sędziego. Chwilę po konferencji, minister sprawiedliwości potwierdził, że tak się stanie. – Odwołam Milewskiego. Decyzję podejmę niezwłocznie – powiedział.

Czytaj: Prezes Sądu próbował konsultować się z Kancelarią Premiera w sprawie Marcina P. "Nie ma żadnego problemu"

Prezes Antoni Górski poinformował także, że KRS z "rosnącym niepokojem" zauważa, iż niestosowne zachowania pojedynczych sędziów sprowokowały niepotrzebną reakcję mediów i polityków. Jego zdaniem niepotrzebnie poszukuje się sensacji tam, gdzie powinna mieć pogłębiona refleksja.
Trwa ładowanie komentarzy...