Rząd podpisze konwencję o przeciwdziałaniu przemocy, ale na ratyfikację poczekamy lata

Na posiedzeniu 4 grudnia 2012 roku rząd zdecydował o podpisaniu konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet.
Na posiedzeniu 4 grudnia 2012 roku rząd zdecydował o podpisaniu konwencji o przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jeden z najgorętszych ostatnio tematów w debacie politycznej został właśnie zakończony. Rząd zdecydował o podpisaniu konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Jest jednak pewne "ale" – dołączy do niej oświadczenie o wyższości zapisów polskiej konstytucji. Dzięki temu konwencja będzie do zaakceptowania przez partyjnych konserwatystów, a widmo rozłamu w PO zostanie zażegnane.

Rząd jednogłośnie zdecydował o podpisaniu przez Polskę konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Niechętni dotąd rządowi konserwatyści (Gowin, Rostowski, Kosiniak-Kamysz) zgodzili się, bo do dokumentu dołączono oświadczenie zapewniające, że konwencja będzie stosowana tylko w ramach polskiego prawa. Wcześniej obawiali się, że to otwarcie furtki do legalizacji małżeństw homoseksualnych.

Konwencja sama w sobie, zwłaszcza w warstwie językowej, jest mocno zideologizowana i przez to niebezpieczna. Jednak kiedy gwarantujemy, że w praktyce rozstrzygające będą nasze przepisy prawa, to właściwie trudno mieć zastrzeżenia.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Poza tym od podpisania konwencji do jej ratyfikacji, a później wejścia w życie, droga niezwykle daleka. Ustawę ratyfikacyjną przygotowuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych, jednak prace mogą potrwać nawet kilka lat. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" jeden z polityków PO przypomina, że konwencję o prawach niepełnosprawnych podpisano w 2007 roku, a ratyfikowano dwa miesiące temu.

Zobacz też: Rząd zgodził się na podpisanie konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet. Liczba molestowanych kobiet rośnie

Z podpisania konwencji cieszyła się na swoim blogu w naTemat Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania. "Kiedy datę rozpatrzenia uchwały Rady Ministrów upoważniającej RP do podpisania Konwencji o zwalczaniu i zapobieganiu przemocy wobec kobiet wyznaczono na 4 grudnia, pomyślałam, że to dobrze, bo to przecież dzień moich urodzin, a dzień urodzin zawsze musi być udany. Ale zaraz przypomniałam sobie, że tego dnia urodziny ma także Jarosław Gowin, który w sprawie Konwencji chciał innych rozstrzygnięć niż ja."


Źródło: "Rzeczpospolita"
Trwa ładowanie komentarzy...