Ponad 2300 osób czeka w kolejce na przeszczep. "Nie odkładaj nic na później!"

Fot. Dawca.pl
Zakładam, że większość osób czytających ten artykuł, to osoby zdrowe. Żyjemy z dnia na dzień, planujemy, pracujemy, studiujemy. Cieszymy się życiem, narzekamy na jego trudy. Nie doceniamy jednak tego, co pozwala Nam sprawnie funkcjonować, a mianowicie zdrowia.

Kto z Nas zastanawiał się ostatnio, co by było gdyby… Pomyślicie – kolejny artykuł o "gdybaniu". Otóż nie. Kto z Nas, ale tak zupełnie szczerze, zastanawiał się ostatnio, co by było gdybym musiał spędzać w szpitalnych salach kilkanaście godzin tygodniowo, na bolesnych dializach? Co by było, gdybym funkcjonował tylko dzięki głośnej pompie, która jest "techniczną" imitacją mojego chorego narządu, jakim jest serce. Co by było, gdyby rurka tkwiąca w mojej tchawicy przestała spełniać swoją rolę, a moje płuca sztucznie dotleniane, przestały miarowo unosić moją klatkę piersiową.

Czy Ktoś z Was, Drodzy Czytelnicy, zastanawiał się nad tym ostatnio? Nie dzień, godzinę, minuty…. Czy zastanawialiście się nad tym, chociaż przez jedną chwilę?

Co by było, gdybyś potrzebował pomocy, a to czy przeżyjesz kolejny dzień było uzależnione od tego, czy Ktoś inny w tym czasie straci to, co najcenniejsze – życie?

Statystyki przeszczepów z roku na rok są wyższe, jednak w dalszym ciągu wykazują ich niewystarczającą ilość. W kolejce oczekujących wciąż jest ponad 2300 osób – dzieci, dorosłych, matek i ojców. Ludzi chorych, którzy żyją z nadzieją, że otrzymają informację od lekarza, brzmiącą: "Mamy dawcę".

Zapytacie – ale co my możemy zrobić, przecież żyjemy? Odpowiedź brzmi – podpisz oświadczenie woli oraz porozmawiaj o swojej decyzji z Najbliższymi!

W przypadku Twojej śmierci, zarówno lekarze, jak i Twoi bliscy będą świadomi, że za życia wyraziłeś chęć przekazania swoich narządów potrzebującym osobom.

Warto podjąć świadomą decyzję, która w przyszłości być może uratuje Komuś życie.

Dawca.pl

Dawca.pl jest kampanią promującą świadome dawstwo narządów, szpiku oraz krwi. Jej głównym celem jest podniesienie poziomu wiedzy polskiego społeczeństwa na temat procedur przeszczepiania tkanek, komórek i narządów, a w efekcie wzrostu powszechnej akceptacji dla tych procedur. Jest prowadzona przez grupę studentów z Gdańska na zasadach wolontariatu. Na stronie kampanii można wyrobić oświadczenie woli, które jest „testamentem” osoby chcącej oddać pośmiertnie narządy.

Trwa ładowanie komentarzy...