Prawicowa bojówka zakłóca wykład prof. Środy na Uniwersytecie Warszawskim

Prawicowa bojówka atakuje aulę im. Adama Mickiewicza na UW
Prawicowa bojówka atakuje aulę im. Adama Mickiewicza na UW youtube.com/Krzyś Pacewicz
Grupa kilkudziesięciu zamaskowanych osób usiłowała wedrzeć się do auli im. Mickiewicza Audytorium Maximum UW, w której prowadziła wykład prof. Magdalena Środa. Powstrzymała ich Straż Uniwersytecka. – Wyłamali drzwi, skandowali i śpiewali. Później rozwinęli transparent i zaczepiali spóźnionych na wykład – mówi świadek wydarzenia.

Zdarzenie z 19 lutego zostało nagrane przez jednego z uczestników wykładu Magdaleny Środy, który film umieścił na portalu YouTube. Na nagraniu widać ok. 20-30 osobową grupę młodych osób w kominiarkach i maskach próbujących wedrzeć się do auli, w której odbywa się wykład. Powstrzymani przez Straż Uniwersytecką napastnicy przenoszą się na korytarz, gdzie w rytm muzyki, którą puszczają z przenośnego odtwarzacza tańczą i wznoszą okrzyki: “Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę” i “Żądamy wolności słowa”. Ktoś zza kadru odpowiada im “Prawiczki do kapliczki”.


Krzysztof Pacewicz, student Uniwersytetu Warszawskiego, który był na wykładzie i nagrał filmik umieszczony na YouTubie, twierdzi, że plotki o tym, iż wykład będzie zakłócony przez narodowców, krążyły w internecie od wczoraj.

– Straż Uniwersytecka musiała zostać uprzedzona, bo strażników było więcej niż zwykle i rewidowali osoby wchodzące na salę. Chwilę po rozpoczęciu grupa kilkudziesięciu osób starała się sforsować drzwi, wyłamując jedno ze skrzydeł. Powstrzymani przez strażników, przenieśli się przed aulę Adama Mickiewicza. Śpiewali i skandowali, a następnie wyszli przed budynek – mówi Pacewicz.


Dodaje też, że na zewnątrz narodowcy rozwinęli transparent z napisem “Aborcja, dewiacja - promowane. Bóg, Honor, Ojczyzna - zakazane”. Wedle relacji Pacewicza napastnicy obrzucali budynek śnieżkami i zaczepiali spóźnionych na wykład studentów.

Według świadków wydarzenia napastnicy rozrzucili ulotki podpisane przez "Niezależne Stronnictwo Akademickie". Na stronie tej organizacji można przeczytać, że jest to “grupa zaangażowanych studentów” z warszawskich uczelni, propagująca wartości patriotyczne i konserwatywne, “przeciwstawiająca się rozpowszechnionemu współcześnie egoizmowi i konsumpcjonizmowi, promując w zamian postawę poświęcenia dla dobra wspólnego oraz solidaryzm społeczny”.

Wykład prof. Magdaleny Środy zatytułowany "Moralność w życiu publicznym" zorganizowano w ramach cyklu "8 wykładów na nowe tysiąclecie".

Czytaj też: Uniwersytet Warszawski zamyka drzwi dla narodowców? "Liczymy, że debata się odbędzie"
Trwa ładowanie komentarzy...