Franciszek to nowy papież. Kardynał Bergoglio z Argentyny został wybrany nowym papieżem

Jezuita Franciszek I to nowy papież. Kardynał Bergoglio z Argentyny został nowym biskupem Rzymu. Franciszek I został wybrany 266 papieżem. Kardynałowie wskazali go w piątym głosowaniu konklawe.

Papież Franciszek - jezuita Jorge Mario Bergoglio z Argentyny
Papież Franciszek - jezuita Jorge Mario Bergoglio z Argentyny Fot. Wikipedia
Biały dym zwiastował nowego papieża tuż po godzinie 19.00. Po godzinie papież Franciszek pokazał się na balkonie błogosławieństw Bazyliki Świętego Piotra w Rzymie. Został zapowiedziany tradycyjnym wezwaniem: Habemus Papam a więc: Mamy papieża. Później po łacinie odczytano imię nowego biskupa Rzymu. Nowy papież Franciszek I wygłosił błogosławieństwo Urbi et Orbi, a więc miastu i światu.

Papież Franciszek I został wybrany już drugiego dnia konklawe. Równie szybko 8 lat temu kardynałowie wybrali Benedykta XVI. Wtedy był to wybór oczekiwany i przewidywalny. Teraz nie. Kardynał Bergolio nie był wymieniany jako faworyt konklawe. Wybór papieża Franciszka I to kompletne zaskoczenie.

19 marca odbędzie się inauguracja pontyfikatu. Data tej uroczystości została wybrana symbolicznie. Jest to święto świętego Józefa. Oczywiście nowy papież ma pełną władzę już od momentu wyboru. Już od momentu, gdy kardynał, który prowadził konklawe, odczytał wyniki piątego głosowania.

Po zebraniu i odczytaniu głosów procedura na konklawe jest następująca: nowy papież przyjmuje hołd posłuszeństwa, czyli homagium od kardynałów. Po kolei podchodzą oni w procesji do następcy świętego Piotra. Później nowy papież idzie do pokoju nazywanego "pokojem łez". Tam przymierza jeden z trzech dostępnych strojów, zakłada nowe, czerwone buty i przez korytarze Pałacu Apostolskiego zmierza na balkon Bazyliki Świętego Piotra. Pokój łez nosi taką nazwę, ponieważ wielu wybranych nowych papieży przechodzi tam przez okres wielkiego wzruszenia. A i lęku. Wiedzą bowiem, jakie wyzwania czekają ich na nowym stanowisku.

Teraz te wielkie wyzwania dla Kościoła stoją przed kardynałem Jorge Bergolio: laicyzacja, pustoszejące świątynie, skandale pedofilskie, reforma Kurii Rzymskiej. Nowy papież Franciszek I musi się energicznie zabrać do pracy.

Chcesz dostawać info o nowych wpisach?

ZOBACZ TAKŻE:
WIĘCEJ NA TEMAT:
KościółPapież FranciszekJorge BergoglioReligiaPapieżArgentynaWatykanKonklawe

PROMOWANE

 • Poznawanie ciekawych ludzi - praktyczne narzędzia cz.1

  Większość Polaków, starając się nawiązać ciekawe relacje stosuje różne, często nieefektywne strategie. Jedna z nich polega na podświadomym traktowaniu nieznajomych jako potencjalnych wrogów, a potem na przyczynianiu się własnym postępowaniem do tego, aby ta przepowiednia się spełniała. To często kończy się posiadaniem wąskiego kręgu przyjaciół i szarpaniną z resztą świata, co z kolei prowadzi do stresu, agresji i kiepskiej jakości życia. Jak rozejrzymy się wokoło siebie, to znajdziemy mnóstwo takich przypadków. czytaj więcej

 • Dwa widoki

  Homo malcontentus i Homo optymictus czytaj więcej

 • Wychowaliśmy takie pokolenie mężczyzn

  Wsiadłam kilka dni temu do pociągu. - Przepraszam pana, czy mógłby pan pomóc mi włożyć walizkę na półkę? Walizeczka mała na jeden dzień, ale jednak, dla mnie i wysoko i stoi obok mężczyzna... - Nie. Mam chory kręgosłup. Ani przepraszam, ani pani wybaczy… Nic. Wcześniej włożył swoją wielką walizę bez wysiłku. Wstała obok siedząca pani i powiedziała:- Pomogę pani. Wzięła moją walizkę zanim zdążyłam zaprotestować i wrzuciła na górną półkę. czytaj więcej

 • Nie wrzucajcie mnie do jednego worka!

  Długo zbierałem się do tego wpisu. Wolałem jednak poczekać i sprawdzić, jak rozwinie się sytuacja. Od kilku dni obserwuję spektakl pod tytułem „strajk matek dzieci/osób niepełnosprawnych w Sejmie”, na którym korzystają wyłącznie politycy. Wbrew słowom organizatorów, nie pomaga on społeczności ludzi chorych, a wręcz im szkodzi. Nie chcę być – a z tego co wiem, moi znajomi również – wrzucany do jednego worka z obywatelami okupującymi Wiejską. czytaj więcej