Kardynał: pedofilia jest chorobą, a nie kryminalną skłonnością

Arcybiskup Durbanu Wilfred Fox Napier wzbudził kontrowersje swoją wypowiedzią o pedofilii.
Arcybiskup Durbanu Wilfred Fox Napier wzbudził kontrowersje swoją wypowiedzią o pedofilii. Zrzut ze strony BBC.co.uk
Południowoafrykański kardynał Wilfred Fox Napier, jeden z uczestników niedawnego konklawe, wywołał burzę swoimi słowami. Duchowny ocenił, że pedofilia to często raczej psychologiczne zaburzenie, a nie popełniane z pełną świadomością przestępstwo.

Kardydał Wilfred Fox Napier w rozmowie z BBC tłumaczył, że w jego opinii liczne osoby dopuszczające się czynów pedofilskich w dzieciństwie same padały ofiarą molestowania. Jego zdaniem ich zachowanie powinno więc być przede wszystkim postrzegane w kategoriach psychologicznego zaburzenia, choroby, a nie zwykłego przestępstwa. Dlatego odpowiednią reakcją powinno być leczenie, a nie kara.

Kardynał Wilfred Fox Napier

Nie mówcie mi, że tacy ludzie powinni być w równym stopniu odpowiedzialni przed prawem za swoje czyny, jak ci, którzy w pełni świadomie decydują się na coś takiego. Nie wydaje mi się, żeby można było twierdzić, że ktoś, kto sam został skrzywdzony, zasługuje na karę. CZYTAJ WIĘCEJ


Kardynał podkreślał jednocześnie, że pedofilia jest przestępstwem i każdy, kto w pełni świadomie się jej dopuszcza, powinien być ukarany. Swoją opinię Wilfred Fox Napier sformułował na podstawie rozmów z księżmi-pedofilami, którzy sami padli w przeszłości ofiarą molestowania.

Czytaj też:
Biskup Tadeusz Pieronek o pedofilii: Była, jest i będzie. Żadna siła nie powstrzyma człowieka

BBC informuje, że słowa duchownego wywołały liczne protesty. Jedną z cytowanych osób jest Barbara Dorries, w dzieciństwie napastowana przez księdza, dziś działająca w organizacji zrzeszającej ofiary pedofilów.

Barbara Dorries
ofiara pedofila

Może i pedofilia jest chorobą, ale jest też przestępstwem, a przestępstwa podlegają karze. Kryminaliści zaś są odpowiedzialni za to co zrobili i za to, co robią. CZYTAJ WIĘCEJ


Czytaj również: Pedofilia to namiętność? "Społeczeństwo często nie rozróżnia pedofilii od czynu pedofilskiego" [wywiad]

Inni krytycy podkreślali z kolei, że słowa kardynała brzmią wyjątkowe niezręcznie w ustach przedstawiciela Kościoła, który ich zdaniem przez lata nie robił wystarczająco dużo, by walczyć z pedofilią w swoich szeregach.

Źródło: BBC.co.uk
Trwa ładowanie komentarzy...