10 najpotężniejszych armii na świecie. Na czele USA, a kto za nimi?

Portal Global Firepower stworzył zestawienie 10 najpotężniejszych armii świata. Na pierwszym miejscu jest oczywiście USA. Stanom depczą po piętach Chiny i Rosja. Ale już ostatnie miejsca w rankingu wcale nie są takie oczywiste.

Na zdjęciu polscy żołnierze podczas akcji w Afganistanie.
Na zdjęciu polscy żołnierze podczas akcji w Afganistanie. Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta
Global Firepower stworzył zestawienie na podstawie czterdziestu różnych czynników. Nie uwzględnił w tym jedynie siły broni nuklearnej państw, ale wyłącznie dlatego, że pod tym względem nikt i tak nie może mierzyć się z USA i Rosją.

Kto więc ma najpotężniejsze armie na świecie? Na pierwszym miejscu Stany Zjednoczone. Nic dziwnego - USA na swoją obronność przeznacza w budżecie astronomiczną kwotę 689 MILIARDÓW dolarów. Łącznie w strukturach militarnych USA pracuje prawie 1,5 miliona osób. Jeśli chodzi o liczby, to Stany są bezkonkurencyjne, szczególnie finansowo.

Druga w zestawieniu Rosja wydaje bowiem na obronność 64 mld dolarów, choć zatrudnia prawie tyle samo ludzi, co USA - milion dwieście tysięcy. Chiny, które znajdują się na trzeciej pozycji, przeznaczają na wojskowość dwa razy więcej niż kraj Władimira Putina. I zatrudniają najwięcej osób ze wszystkich krajów w zestawieniu - ponad dwa miliony osób.

Na dalszych miejscach bez wielkich zaskoczeń. Indie, Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Wszystkie te państwa przeznaczają na militaria mniej więcej podobne kwoty: od 40 do 60 miliardów dolarów.

Zaskakują jednak trzy ostatnie miejsca. Na ósmym bowiem jest Korea Południowa z budżetem wojskowym 28 miliardów, a za nią… pogrążone w kryzysie Włochy. Jak widać, nawet trudna sytuacja nie przeszkadza Italii przeznaczać nieco ponad 30 mld dolarów rocznie na swoje wojsko.

Na ostatnim miejscu znalazła się Brazylia, która, co prawda, wydaje nie mniej niż Włochy, ale według Global Firepower ma najmniejszą "moc ognia". Autorzy zestawienia podkreślają jednak, że w takim rankingu nie da się uwzględnić wielu kluczowych aspektów działania armii, jak np. kompetencji dowódczych generałów czy nieodzownej na wojnie pracy wywiadu.

Czytaj także:

Rosja ma najwięcej głowic atomowych. Ile mają pozostałe państwa, posiadające broń nuklearną?

Rosyjskie bombowce ćwiczyły atak na Szwecję. Jak to możliwe? "Takie incydenty będą się powtarzać"

źródło: Global Firepower
ZOBACZ TAKŻE:
WIĘCEJ NA TEMAT:
RosjaWojskoUSAChiny

PROMOWANE

 • Poznawanie ciekawych ludzi - praktyczne narzędzia cz.1

  Większość Polaków, starając się nawiązać ciekawe relacje stosuje różne, często nieefektywne strategie. Jedna z nich polega na podświadomym traktowaniu nieznajomych jako potencjalnych wrogów, a potem na przyczynianiu się własnym postępowaniem do tego, aby ta przepowiednia się spełniała. To często kończy się posiadaniem wąskiego kręgu przyjaciół i szarpaniną z resztą świata, co z kolei prowadzi do stresu, agresji i kiepskiej jakości życia. Jak rozejrzymy się wokoło siebie, to znajdziemy mnóstwo takich przypadków. czytaj więcej

 • Dwa widoki

  Homo malcontentus i Homo optymictus czytaj więcej

 • Wychowaliśmy takie pokolenie mężczyzn

  Wsiadłam kilka dni temu do pociągu. - Przepraszam pana, czy mógłby pan pomóc mi włożyć walizkę na półkę? Walizeczka mała na jeden dzień, ale jednak, dla mnie i wysoko i stoi obok mężczyzna... - Nie. Mam chory kręgosłup. Ani przepraszam, ani pani wybaczy… Nic. Wcześniej włożył swoją wielką walizę bez wysiłku. Wstała obok siedząca pani i powiedziała:- Pomogę pani. Wzięła moją walizkę zanim zdążyłam zaprotestować i wrzuciła na górną półkę. czytaj więcej

 • Nie wrzucajcie mnie do jednego worka!

  Długo zbierałem się do tego wpisu. Wolałem jednak poczekać i sprawdzić, jak rozwinie się sytuacja. Od kilku dni obserwuję spektakl pod tytułem „strajk matek dzieci/osób niepełnosprawnych w Sejmie”, na którym korzystają wyłącznie politycy. Wbrew słowom organizatorów, nie pomaga on społeczności ludzi chorych, a wręcz im szkodzi. Nie chcę być – a z tego co wiem, moi znajomi również – wrzucany do jednego worka z obywatelami okupującymi Wiejską. czytaj więcej