Papież Franciszek robi porządki w Watykanie. Powołał kolejną komisję

Papież Franciszek chce zreformować administrację Stolicy Apostolskiej
Papież Franciszek chce zreformować administrację Stolicy Apostolskiej Fot. DivineMercyToday / youtube.com
Papież Franciszek nie ustaje w wysiłkach zmierzających do zreformowania Stolicy Apostolskiej. W czerwcu ojciec święty powołał komisję, która ma się przyjrzeć działalności Banku Watykańskiego. Dzisiaj ogłoszono, że Franciszek stworzył nowe gremium. Ma ono m.in. zaproponować zmiany, które poprawią sposób gospodarowania majątkiem Kościoła.

Powołana w czwartek przez papieża Franciszka komisja składa się z ośmiu członków. Siedmiu spośród nich ( w tym jedna kobieta) to osoby świeckie, które specjalizują się w kwestiach prawnych, ekonomicznych i organizacyjnych. Jedynym duchownym w komisji jest jej sekretarz – Hiszpan ks. Lucio Angel Vallejo Balda. Pierwsze posiedzenie komisji ds. ekonomiczno-administracyjnej struktury Stolicy Apostolskiej ma się odbyć zaraz po powrocie papieża z pielgrzymki do Brazylii, gdzie będzie przebywał od 22 do 29 lipca.

Czym będą zajmować się członkowie nowo powołanej komisji? Przede wszystkim mają pomóc w stworzeniu projektu reform, dzięki którym uproszczone zostanie funkcjonowanie instytucji Stolicy Apostolskiej. Planowane zmiany mają także przynieść oszczędności, likwidując mechanizmy pozwalające na niewłaściwe gospodarowanie ekonomicznych zasobów Kościoła. Papież Franciszek chce również podnieść przejrzystość zawieranych przez Stolice Apostolską transakcji.

W czerwcu Franciszek powołał inną, pięcioosobową komisję. Ma ona skontrolować działalność Instytutu Dzieł Religijnych, czyli tzw. Banku Watykańskiego.źródło: News.va
Trwa ładowanie komentarzy...