TVP musi zapłacić 5 tys. zł za skecz Abelarda Gizy o papieżu i fanatyzmie. KRRiT: Satyra nie może naruszać godności

TVP ukarana za emisję programu "Tylko dla dorosłych" z udziałem Abelarda Gizy
TVP ukarana za emisję programu "Tylko dla dorosłych" z udziałem Abelarda Gizy Fot. https://www.youtube.com/watch?v=kRXK5y0WXv0
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ukarała Telewizję Polską za emisję skeczu Abelarda Gizy z kabaretu "Limo", w którym znalazły się kontrowersyjne żarty o papieżu i starszych osobach.

W uzasadnieniu do decyzji, zgodnie z którą TVP za "przekroczenie granicy swobody wypowiedzi" ma zapłacić 5 tys. zł, członkowie KRRiT zwrócili uwagę, że satyra nie może naruszać godności ludzkiej, a "satyryczna forma wypowiedzi nie zawsze jest wystarczającym usprawiedliwieniem dla takich naruszeń".

Rada powołała się na jeden z artykułów ustawy o radiofonii i telewizji, który mówi, że "audycje lub inne przekazy powinny szanować przekonania religijne odbiorców, a zwłaszcza chrześcijański system wartości".

Nie przychyliła się tym samym do opinii TVP, która w wydanym w marcu oświadczeniu tłumaczyła, że formuła programu, w którym znalazł się skecz, powinna pozwalać na więcej. "Jej istotą jest autorski i najczęściej improwizowany charakter występu stand-upera zaproszonego do programu. Formuła ta zakłada także dużą swobodę wypowiedzi artysty kabaretowego, utrzymanej często w tonie ostrej, bezkompromisowej satyry z wykorzystaniem środków takich jak przerysowanie, przejaskrawienie czy świadomie wywołana kontrowersja" – napisała dyrekcja telewizji.

Cała awantura wokół Abelarda Gizy i jego skeczu zaczęła się kilka miesięcy temu, kiedy parlamentarzyści PiS z Parlamentarnego Zespołu ds. Przeciwdziałania Ateizacji Polski wysłali do TVP wniosek o ukaranie TVP za emisję programu "Tylko dla dorosłych".


W jednym ze skeczy Giza udowadniał, ze papież jest tylko człowiekiem. Mówił na przykład: "To, co teraz się dzieje na scenie księżowskiej, z papieżem, pokazuje, że papież jest tylko zwykłym facetem. Wiemy, że ma swoje wady, zalety, że ma fajną funkcję... Ale to jest zwykły człowiek. Na przykład puści bąka... Nie! Papież? No tak, normalnie. Zjada, przełyka, trawi. To nie zabierają tego anioły? Nie, to jest zwykły facet".

Trwa ładowanie komentarzy...