381 tysięcy złotych do życia. Tomasz Kurzalewski prosi o pomoc, bo NFZ odmówił

Tomasz Kurzelewski
Tomasz Kurzelewski
Dostaliśmy do redakcji list z prośbą o pomoc dla Tomasza Kurzalewskiego, który umiera na czerniaka mimo że wie, że jest lek, który mógłby mu pomóc. NFZ odmawia jednak sfinansowania terapii. Poniżej ten list, a także kilka zdań, które przysłał do naTemat Tomasz Kurzalewski.

Zwracam się do Państwa firmy o pomoc dla młodego człowieka dotkniętego śmiertelną chorobą. W załączniku znajduje się, krótka historia Tomka (napisana przez niego). Jeżeli mogą Państwo udzielić wsparcia finansowego lub zdecydować się umieścić przytoczoną historię na swojej stronie, to bardzo pomoże. Wszyscy wciąż wierzymy, że Tomkowi uda się wyrwać z tej beznadziejnej sytuacji. Bez pomocy innych, sam tego nie zrobi.Od siebie tylko dodam, że lek z powodzeniem stosowany jest w krajach bardziej zamożnych niż Polska. Opisane są przypadki, gdzie przerzuty czerniaka ze skóry do kręgosłupa, płuc i innych narządów wewnętrznych zostały całkowicie wyleczone przez lek, o który walczy Tomek. Ludzie, którzy otrzymali ten lek żyją już 6 lat bez nawrotów choroby.

Pech Tomka polega na tym, że urodził się w kraju, gdzie jako osoba pracująca, opłacająca składki i podatki, nie może liczyć na pomoc ze strony swojego Państwa. Lekarze poddali Tomka leczeniu, które w 8% przypadków przedłuża życie od jednego do trzech miesięcy i podobno sprawia, że w ostatnim stadium choroby cierpisz mniej. Na Tomka chorobę ten "lek" nie działał wcale.

NFZ chwali się dokonanymi oszczędnościami. Tomkowi zaproponowali symboliczne pokrycie kosztów terapii. Skąd młody człowiek dotknięty śmiertelną chorobą, przy stale pogarszającym się funkcjonowaniu, może uzyskać brakującą kwotę? NFZ nie daje żadnych wskazówek. NFZ od kilku lat prowadzi negocjacje handlowe z producentem leku. Dopóki cenna leku nie zostanie obniżona, NFZ nie zgodzi się finansować terapii, a ludzie dotknięci tą chorobą dalej będę cicho odchodzić.

W Polsce co roku na czerniaka choruje 5 tysięcy osób. Połowa z nich otrzymuje szczepionkę (rak musi mieć mutację BRAF) dla drugiej połowy nie ma żadnej pomocy. Szacuje się, że za 10 lat liczba dotkniętych tą chorobą wzrośnie dwukrotnie.

List Tomasza Kurzalewskiego


W 2009r. po wycięciu pieprzyka na lewej łopatce zdiagnozowano u mnie czerniaka złośliwego. Po operacji funkcjonowałem zdaniem lekarzy jako zdrowa osoba. Po wycięciu znamienia z dużym marginesem nie ma leczenia. Trzeba czekać, pojawiają się przerzuty albo nie. Pojawiły się i zaczął się horror.

Robienie badań typu BRAF i inne. Wziąłem udział w badaniu klinicznym z udziałem dwóch rodzajów chemii. Po odślepieniu okazało się, że otrzymywałem Dakarbazynę (nie zadziałała).

Teraz zaczął się prawdziwy horror. 14 listopada Pani doktor onkolog prowadząca
wypisała wniosek do NFZ o zrefundowanie dla mnie leku o nazwie IPILIMUMAB (YERVOY). Wniosek ten dotarł do NFZ dopiero 27 listopada. Niestety NFZ zrefundował mi go do kwoty 51.418,80zł.

Sytuacja ta związuje ręce lekarzom, nie mogą oni zacząć leczenia bez zagwarantowania całej dawki leku. Lek kosztuje 381.000zł i nie jest do pozyskania dla przeciętnego śmiertelnika. W woj. Małopolskim jednak podpisano kilka wniosków pozytywnie.

Nigdy nie wyciągnąłem ręki do nikogo po pieniądze ale teraz jestem zmuszony. Jestem zdesperowany, jest mi wstyd że znalazłem się w takiej sytuacji, muszę prosić o pomoc. Byłem i jestem płatnikiem składek, REKOMENDACJA PREZESA AGENCJI OCENY TECHNOLOGII MEDYCZNYCH na lek IPILIMUMAB jest pozytywna, jednak NFZ odmawia podania leku.


Konto zbiórek publicznych na które darczyńcy mogą przekazywać fundusze to: 32 1940 1076 3045 2145 0003 0000 - z dopiskiem: dla Tomasza Kurzelewskiego
Fundacja "Gwiazda Nadziei" ul. Henryka Dąbrowskiego 22 40-032 Katowice
Dla przelewów z zagranicy:

Kod IBAM: PL32194010763045214500030000 Kod SWIFT:AGRIPLPR
Adres głównej siedziby banku:
Credit Agricole Polska S.A.
ul. Orląt Lwowskich 1 53-605 Wrocław
lub przekazując 1% podatku dochodowego dopisując: dla Tomasza Kurzelewskiego KRS Fundacji "Gwiazda Nadziei": 0000298237 - w rozliczeniu rocznym PIT.

Powyższe dane oraz moja historia są przedstawione na tej stronie. Każdy może zapoznać się ze wszystkim i sprawdzić wiarygodność.
Trwa ładowanie komentarzy...