Rosyjski MSZ wytyka Polsce łamanie praw człowieka. Przykład? Żarty Kuby Wojewódzkiego o Ukrainkach

Żarty Kuby Wojewódzkiego to dla Rosji przykład łamania praw człowieka w Polsce
Żarty Kuby Wojewódzkiego to dla Rosji przykład łamania praw człowieka w Polsce Fot. Rafał Kowalewski / AG
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w raporcie dotyczącym stanu ochrony praw człowieka w Unii Europejskiej napisało, że Polska ma problem z dyskryminacją płciową i religijną, a także m.in. z respektowaniem praw kobiet i policją, która nadużywa swoich uprawnień. Rosjanie twierdzą również, że szerzą się u nas ksenofobiczne postawy, czego dowodem są żarty Kuby Wojewódzkiego i Michała Figurskiego o gwałtach na Ukrainkach.

Rosja poucza Polskę w kwestii praw człowieka – samo to zdanie brzmi jak żart, ale rzeczywiście w raporcie rosyjskiej dyplomacji znalazły się słowa o naszych największych problemach w tym zakresie, które "pozostają takie same od lat". Szczególną uwagę autorzy dokumentu poświęcili stosunkowi Polaków do sąsiadów, m.in. Rosjan, Białorusinów i Ukraińców. Ma on świadczyć o tym, że panują w Polsce ksenofobiczne nastroje.

Przykładem jest tutaj nie tylko głośna audycja radiowa Wojewódzkiego i Figurskiego, ale również choćby awantura spod ambasady rosyjskiej 11 listopada (obrzucono ją flarami), czy pobicie obywateli rosyjskich przez polskich pseudokibiców podczas Euro 2012.

Rosyjski MSZ cytuje również tweet warszawskiego radnego Macieja Maciejowskiego, w którym wychwalał on kiboli. "Żałuję, że Policja nie zabroniła marszu Rosjan i honoru Polski musieli bronić kibole. Brawo dla nich. Nie dajmy sobie pluć w twarz” – napisał, co skrzętnie odnotowano w raporcie.


Zdaniem Rosjan sporo problemów mamy również w innych obszarach, jak choćby w więziennictwie. Chodzi tutaj o niedostosowanie powierzchni przypadającej na jednego więźnia do europejskich standardów i o tajne ośrodki CIA w naszym kraju.

W raporcie podkreśla się też "wzrost ultranacjonalistycznych nastrojów". Dowód? M.in. fakt, że Ruch Narodowy ma na Facebooku ponad 20 tys. fanów...

Źródło: dziennik.pl
Trwa ładowanie komentarzy...