"Drużynowa toaleta" w Soczi podbija internet. Okazuje się, że takich miejsc jest w Rosji więcej

Wieloosobowe kabiny toaletowe okazują się normą w rosyjskich obiektach sportowych...
Wieloosobowe kabiny toaletowe okazują się normą w rosyjskich obiektach sportowych... Fot. Twitter.com/BBCSteveR
Są pewne rzeczy, których razem nie robią nawet najbliżsi przyjaciele. Z pewnością należy do nich chodzenie do toalety. Na intymność przy załatwianiu dość intymnych potrzeb nie mają jednak co liczyć uczestnicy zbliżających się igrzysk olimpijskich w Soczi. Na kilka tygodni przed zapalaniem znicza najczęściej o Soczi mówi się dziś w kontekście... podwójnej toalety w wiosce olimpijskiej.

Miliardy dolarów wpompowane w organizację XXII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi w niewielki sposób pomogły w ucywilizowaniu kaukaskich zwyczajów. Od tygodni popularne były materiały zachodnich redakcji, w których pokazywano, że kilkadziesiąt kilometrów od nowoczesnych obiektów olimpijskich zwykli ludzie żyją wciąż w spartańskich warunkach. W weekend okazało się, że cywilizowanych standardów nie spełnia jednak nawet infrastruktura w Soczi.


Ten tweet dziennikarza BBC Steve'a Rosenberga od kilkunastu godzin bawi cały świat. Do śmiechu nie jest jednak tym, którzy wybierają się na zimowe igrzyska w Soczi. Z takich "drużynowych" toaleta będą korzystać uczestnicy igrzysk, których potrzeba złapie w olimpijskim Centrum Biathlonowym.

Kuriozalną myśl techniczną rosyjskich inżynierów sanitarnych bezlitośnie wykorzystują dziś szczególnie rosyjscy opozycjoniści. Na swoich blogach dwie muszle klozetowe w jednej kabinie wykpili już Aleksjej Nawalny, oraz Garij Kasparow. Mistrz szachowy sugeruje, że podwójna toaleta to nie błąd budowlańców, a zapewne zamysł samego Kremla. "Toalety w Soczi stworzą poczucie wspólnoty. Właśnie to dostaniecie za ponad 50 miliardów dolarów" - napisał na Twitterze.


I być może nie jest to błędny trop. Ekipa BBC postanowiła bowiem zgłębić temat podwójnych rosyjskich toalet i okazuje się, że ta w Centrum Biathlonowym w Soczi może uchodzić za wyjątkowo intymną. Na podobne luksusy nie mieli przecież co liczyć uczestnicy letniej uniwersjady w Kazaniu. Wówczas toalety dla gości z całego świata przygotowano przecież tak:


Trwa ładowanie komentarzy...