"Ryszard Kukliński jest bohaterem, a nie świętym". Zdradził państwo, ale ocalił naród?

Goście Tomasza Lisa nie mogli pogodzić się co do oceny postaci płk. Ryszarda Kuklińskiego.
Goście Tomasza Lisa nie mogli pogodzić się co do oceny postaci płk. Ryszarda Kuklińskiego. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
- Ryszard Kukliński zdradził swoich towarzyszy z Ludowego Wojska Polskiego, z partii komunistycznej i ich towarzyszy z Kremla, którzy szykowali Polsce zagładę - przekonywał w poniedziałkowym programie "Tomasz Lis na żywo" europoseł PO, Paweł Zalewski. - Służył dla wywiadu amerykańskiego, a ten wywiad robi różne rzeczy - kontrował Włodzimierz Czarzasty z SLD.

Podobną do Włodzimierza Czarzastego ocenę postaci płk. Ryszarda Kuklińskiego miał w rozmowie z Tomaszem Lisem także były szef Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Marek Dukaczewski. - Kukliński nie miał dostępu do tajnych planów. Wszystkie informacje, które przekazywał dotyczyły wyłącznie Wojska Polskiego - tłumaczył. Były szef polskiego wywiadu nie miał więc wątpliwości, że Ryszard Kukliński naraził tylko życie zwykłych żołnierzy, w których zostałby skierowany ewentualny atak nuklearny.

"CIA robi różne rzeczy..."
- Sam gen. Szklarski do mojej kamery powiedział, że Kukliński miał w rękach wszystko, co przychodziło z Układu Warszawskiego - zapewniał tymczasem dokumentalista Dariusz Jabłoński, który nakręcił film o współpracy płk. Kuklińskiego z amerykańskim wywiadem. Z jego relacji wynika, iż pułkownik miał przed oczami plany, w których radziecki front dochodził nawet do wybrzeży Oceanu Atlantyckiego.

- To jest jak ze Smoleńskiem. Są dwie wiary - oceniał natomiast w "Tomasz Lis na żywo" Włodzimierz Czarzasty z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. - Jestem ewidentnie bliższy tej wiary, że on jednak nie przysłużył się Polsce - dodał polityk. Zdaniem Czarzastego, płk Kukliński zamienił bowiem lojalność wobec własnego - choć niesuwerennego państwa - na lojalność wobec państwa zupełnie obcego. - Służył dla wywiadu amerykańskiego, a ten wywiad robi różne rzeczy - mówił Włodzimierz Czarzasty i przypominał sprawę tajnych więzień CIA w Kiejkutach.


Kukliński w roku 1968?
Polityk SLD podkreślał również, iż Ryszard Kukliński czynnie uczestniczył w antysemickich czystkach w Wojsku Polskim w roku 1968, a później pomagał przy organizacji interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji, co powinno być jednoznacznie oceniane z etycznego punktu widzenia.

- Dla mnie Kukliński jest bohaterem, a nie świętym. Nie wymagam od bohaterów, by byli święci - odpowiadał europoseł PO Paweł Zalewski. - Jestem przeciwnikiem tego, by bohaterów narodowych wskazywały nam inne państwa - podsumował tymczasem gen. Dukaczewski.

Trwa ładowanie komentarzy...