Studia jednak się opłacają? Niewielkie bezrobocie wśród absolwentów uczelni

Studia jednak się opłacają? Absolwenci łatwiej znajdują pracę, niż osoby bez studiów
Studia jednak się opłacają? Absolwenci łatwiej znajdują pracę, niż osoby bez studiów Fot. Patryk Ogoszałek / Agencja Gazeta
Zdobycie dyplomu uczelni wyższej gwarancją znalezienia pracy nie jest, ale pomaga. Z najnowszych badań resortu pracy wynika, że spośród 2,36 mln bezrobotnych, tylko 32,8 tys. to ludzie z dyplomem uczelni wyższych.

Niewielkie bezrobocie wśród absolwentów uczelni potwierdzają też dane GUS. Wynika z nich, że bezrobocie wśród osób z wykształceniem policealnym i średnim zawodowym jest prawie dwa razy większe. Z kolei osoby, które ukończyły tylko gimnazjum lub podstawówki mają "nieporównywalnie trudniejszą sytuację". Aż 1/5 z tych osób nie może znaleźć żadnego zajęcia – pisze o sytuacji na polskim rynku pracy "Rzeczpospolita".

"Badania i statystyki potwierdzają, że osoby z wyższym wykształceniem zdecydowanie lepiej niż inni radzą sobie na rynku pracy" - mówi "Rz" prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego, specjalistka od polskiego rynku pracy. Profesor przypomina jednak, że bardzo wielu absolwentów - czego już nikt nie bada - wykonuje pracę niezgodną ze swoim wykształceniem czy kwalifikacjami, co rodzi u nich frustracje.

Źródło: "Rzeczpospolita"
Trwa ładowanie komentarzy...