O Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest ostatnio głośno, szczególnie na prawicy. – Mamy pewne zastrzeżenia do angażowania się muzeum w różnego rodzaju napięcia o charakterze jednak politycznym – stwierdził ostatnio w TVP Info wiceminister kultury Jarosław Sellin. Przypomniał, że POLIN podporządkowane jest trzem podmiotom: resortowi kultury, władzom Warszawy oraz Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu. – Jeśli chcemy coś zmieniać, to musi być to uzgodnione w tym trójkącie. To nie jest łatwe – mówił. O ostatnich inicjatywach muzeum i kontrowersjach jakie wywołały na prawicy rozmawiamy z dyrektorem prof. Dariuszem Stolą.
Wódka to polski skarb narodowy, który doczeka się swojego muzeum. Będziemy mogli w nim poznać barwną historię trunku, ale też skosztować różnych odmian. Na warszawskiej Pradze trwają prace wykończeniowe i przygotowanie ekspozycji w przyszłym Muzeum Polskiej Wódki. Otwarcie w czerwcu.
Profesor Paweł Machcewicz, pomysłodawca, twórca i były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, ujawnił, że we wtorek do jego warszawskiego domu zapukali agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Gdańska. – Nie wiem, co się może wydarzyć jak przyjadę do Polski 6 grudnia na promocję mojej książki o Muzeum II Wojny Światowej - mówi.
MON najwyraźniej za nic ma wytyczne na temat przetargów i zamówień publicznych. Po tym, jak niezgodnie z przepisami zamówił trzy samoloty dla VIP-ów, teraz kolejny raz nagina prawo. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że konkurs na Muzeum Bitwy Warszawskiej został "ustawiony". Otwarcie mówi o tym prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.
8 maja arcybiskup Sławoj Leszek Głódź poświęcił Muzeum II Wojny Światowej. Święceniu przyglądali się goście i wyselekcjonowani dziennikarze, a zwłaszcza nowy dyrektor dr Karol Nawrocki. Jego marzeniem jest tworzenie placówki, która pamięta o roli Kościoła i eksponuje polskie straty.
Doktor Tomasz Szczepański pracuje w Muzeum Katyńskim na Cytadeli jako historyk. Placówka to oddział martyrologiczny Muzeum Wojska Polskiego. Jak informuje "Gazeta Wyborcza", Szczepański ma jeszcze czas na kierowanie organizacją Niklot, która nawiązuje do neopogańskiego nacjonalizmu. W internecie można znaleźć film z jego udziałem, gdzie w tle znajduje się swastyka.
RMF FM informuje, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie będzie finansować powstającego Muzeum PRL-u w Krakowie. Oficjalnie ze względu na "znaczne opóźnienia inwestycji". Zdaniem wiceprezydenta miasta, łamie w ten sposób umowę.
Minister Gliński kuje żelazo póki gorące. Właśnie wydał decyzję o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej z Muzeum Westerplatte. Przy okazji mianował nowego dyrektora połączonych placówek.
Losy świeżo otwartego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostały przesądzone. W środę zielone światło do połączenie go z Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 dał NSA, a już w czwartek minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński usunął dyrekcję odpowiedzialną za stworzenie tego wyjątkowego miejsca. Teraz muzeum prawdopodobnie czekają spore przeróbki, bo dla PiS jest zbyt mało polskie i nie przedstawia sobą niczego ciekawego. A jak jest naprawdę?
Paweł Machcewicz nazywa to "dążeniem do monopolu na historię". Dyrektor gdańskiego Muzeum II Wojny Światowej ma mocno na pieńku z PiS-em. Do 2014 roku był doradcą Donalda Tuska, co nowej władzy bardzo nie odpowiada. Prof. Machcewicz liczy się z tym, że lada dzień straci stanowisko.
– Po pierwsze trzeba mieć świetną wystawę stałą, a oprócz tego robimy wystawy czasowe, dyskusje, wykłady, prezentacje książek, koncerty, spektakle teatralne, performance, mnóstwo edukacji – dwa piętra niżej jest centrum edukacyjne, czterdzieści tysięcy dzieciaków je odwiedziło. Działamy w internecie ‒ na naszym portalu Wirtualny Sztetl mamy ponad półtora miliona gości co roku, prowadzimy kilka mniejszych portali... – gdyby profesorowi Dariuszowi Stoli nie zabrakło w tym momencie oddechu, pewnie wymieniłby jeszcze co najmniej dwa razy tyle wydarzeń, działań i projektów, które do skutku dochodzą z inicjatywy prowadzonego przez niego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie niedługo po meczu ze Szwajcarią zmieniło swoje zdjęcie profilowe na Facebooku. Pojawił się na nim nie kto inny jak Kuba Błaszczykowski. Rozentuzjazmowane muzeum najwyraźniej było przygotowane na brak zrozumienia niektórych swoich miłośników. I w rozbrajający sposób uprzedziło ewentualnych krytyków.
Siódma Noc Muzeów tuż tuż. Co roku do imprezy dołącza coraz więcej placówek. 14 maja aż 52 muzea i 200 instytucji będzie otwartych dla nocnych marków. Jak w takim urodzaju wybrać najciekawsze, najbardziej zaskakujące wystawy i atrakcje? Nie musicie tego robić, my zrobiliśmy to za was!
W sobotę, w hiszpańskim miasteczku San Sebastian, została wręczona nagroda EMYA 2016, przyznawana od prawie czterdziestu lat przez Europejskie Forum Muzealne, organizację działającą pod auspicjami Rady Europy. To sukces tym większy, że stworzenie dziś ekspozycji, która zainteresuje tłumy, to prawdziwe wyzwanie. Warszawie się udało!
Kilka miesięcy do otwarcia w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej, a kontrowersje nie cichną. Jarosław Sellin, wiceminister kultury, miał wątpliwości, bowiem jak uznał „przekaz jest zbyt uniwersalistyczny, a powinna dominować polska interpretacja”. Co na to dyrektor Muzeum prof. Paweł Machcewicz? – W trakcie dyskusji, które toczyły się od początku tworzenia muzeum wyjaśniałem i mogę to zrobić po raz kolejny, że naszym głównym celem jest wpisanie polskiej perspektywy historycznej w narrację światową – czytamy.
Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) będzie korzystało z porad Grażyny Kulczyk. Najbogatsza Polka została zaproszona do jednego z komitetów programowych MoMA. Zaproszenie przyjęła.
Hanna Gronkiewicz Waltz na stronie kulturalna.warszawa.pl wyraża swoje zadowolenie z nadchodzącej 12 edycji Nocy Muzeów. Określa wydarzenie jako święto kultury, sztuki i nauki. Twierdzi, że formuła nie zmieniła się od lat. Czy to prawda?
Riccardo Pacifici, lider rzymskiej wspólnoty żydowskiej, nie będzie miło wspominał obchodów 70. rocznicy wyzwolenia zespołu obozów Auschwitz-Birkenau. Po zakończeniu nagrywania programu telewizyjnego Pacifici oraz towarzyszące mu osoby zorientowali się, że brama obozu jest już zamknięta, więc postanowili wyjść oknem. Uruchomił się alarm, a na miejsce przybyła ochrona, która wezwała policję.
Najpopularniejsze muzea na świecie swoich gości liczą w milionach. W tym zestawieniu na drugim końcu bieguna jest Izba pamięci mieszcząca się w podziemiach obecnej siedziby Służby Kontrwywiadu Wojskowego w Warszawie. W ciągu dwóch ostatnich lat odwiedziło ją zaledwie 99 osób. Żeby się do niego dostać, najpierw trzeba wysłać maila, a potem uzbroić się w cierpliwość.
25 listopada odbyła się oficjalna prezentacja architektonicznego projektu Muzeum Polskiej Wódki. Kompleks muzealny ma powstać na terenie Centrum Koneser na warszawskiej Pradze Północ, a termin zakończenia budowy to druga połowa 2017 roku. Wielkie przedsięwzięcie budzi jednak kontrowersje. Dziennikarze pytali m.in o “Strefę Edukacyjną”, która nie została uwzględniona w projekcie.
Po raz szósty Jaga Hupało zaprasza na spotkanie ze sztuką nowoczesną w Pracowni Jaga Hupało Born To Create przy ulicy Burakowskiej 5/7. W ramach Nocy Muzeów zaproszeni artyści zaprezentują POWER OF MODERN ART - różnorodne formy sztuki, które inspirują i wyzwalają energię twórczą.
„Jeśli dziś wtorek, to jesteśmy w Belgii”, taki film, znakomitą komedię z lat 60 – tych mogłabym przywołac jako leitmotive moich ostatnich tygodni. Trasa „Panny Młodej” wiedzie, moim zamysłem, przez miasta, które łączy@galicyjskość. „Galicyjskość” to w moim słowniku, klimat bliski miastom, skąd moje korzenie - okolicom Krakowa i Lwowa lat 20-tych XX wieku, klimat sprzyjający książkom: królują wokół sztuka i literatura; kochają w tych miastach artystów i literatów, a ci odwdzięczają się pięknymi dziełami.
To jest z pewnością jedno z najważniejszych wydarzeń ostatnich dni. Otwarcie Muzeum Historii Żydów Polskich jest ważne nie tylko jako ukłon w stronę Żydów, ich dziedzictwa i wielkiego wkładu w życie społeczne, kulturalne i polityczne Polski, i to przez całe stulecia. Powinno być ważne także dla wszystkich Polaków, bo jest obowiązkiem nas współczesnych wobec historii, naszej, polskiej historii.
Wezmę dziś udział w uroczystym otwarciu Muzeum Historii Żydów Polskich. Społeczność żydowska wpływała na dzieje naszego kraju przez 1000 lat, ponosząc przy tym krwawą ofiarę holokaustu, pogromów, a w czasach komunizmu ostracyzmu i potępienia.
Jako warszawiaka od urodzenia i byłego prezydenta mojego rodzinnego miasta bardzo mnie cieszy, iż w Warszawie powstało Muzeum Historii Żydów Polskich. Jest ono świadectwem, iż pamiętamy o tym, że Polska przez prawie tysiąc lat była wspólnym domem Polaków i Żydów. Dość powiedzieć, że w żadnym innym mieście w Europie nie żyło tylu Żydów, co w warszawskiej Dzielnicy Północnej.
Wystawa prezentuje kolekcję sztuki współczesnej zebraną przez Łódzkie Towarzystwo Zachęty Sztuk Pięknych od momentu jego powstania w 2004 roku do 2013. Towarzystwo tworzyło swoje zbiory tak, aby korespondowały z kolekcją Muzeum Sztuki w Łodzi i ją uzupełniały. Efektem jest wyjątkowo spójna merytorycznie kolekcja, przekazana właśnie do zbiorów Muzeum.
Byłby to pomnik mówiący na zawsze - dobitnie i wprost - kto zwyciężył ostatecznie: ci, którzy Żydom pomagali przetrwać, czy ci, którzy ich wydawali, szantażowali, mordowali - a po wojnie stwarzali atmosferę nagonki na Sprawiedliwych lub zmowę milczenia wokół ich czynów. Niech każdy odwiedzający Warszawę i MHŻP widzi, komu wreszcie stawia się pomniki, a kto znalazł się na śmietniku historii!
O Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN jest ostatnio głośno, szczególnie na prawicy. – Mamy pewne zastrzeżenia do angażowania się muzeum w różnego rodzaju napięcia o charakterze jednak politycznym – stwierdził ostatnio w TVP Info wiceminister kultury Jarosław Sellin. Przypomniał, że POLIN podporządkowane jest trzem podmiotom: resortowi kultury, władzom Warszawy oraz Żydowskiemu Instytutowi Historycznemu. – Jeśli chcemy coś zmieniać, to musi być to uzgodnione w tym trójkącie. To nie jest łatwe – mówił. O ostatnich inicjatywach muzeum i kontrowersjach jakie wywołały na prawicy rozmawiamy z dyrektorem prof. Dariuszem Stolą.
Wódka to polski skarb narodowy, który doczeka się swojego muzeum. Będziemy mogli w nim poznać barwną historię trunku, ale też skosztować różnych odmian. Na warszawskiej Pradze trwają prace wykończeniowe i przygotowanie ekspozycji w przyszłym Muzeum Polskiej Wódki. Otwarcie w czerwcu.
Profesor Paweł Machcewicz, pomysłodawca, twórca i były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, ujawnił, że we wtorek do jego warszawskiego domu zapukali agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Gdańska. – Nie wiem, co się może wydarzyć jak przyjadę do Polski 6 grudnia na promocję mojej książki o Muzeum II Wojny Światowej - mówi.
MON najwyraźniej za nic ma wytyczne na temat przetargów i zamówień publicznych. Po tym, jak niezgodnie z przepisami zamówił trzy samoloty dla VIP-ów, teraz kolejny raz nagina prawo. Trudno nie oprzeć się wrażeniu, że konkurs na Muzeum Bitwy Warszawskiej został "ustawiony". Otwarcie mówi o tym prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Po raz szósty Jaga Hupało zaprasza na spotkanie ze sztuką nowoczesną w Pracowni Jaga Hupało Born To Create przy ulicy Burakowskiej 5/7. W ramach Nocy Muzeów zaproszeni artyści zaprezentują POWER OF MODERN ART - różnorodne formy sztuki, które inspirują i wyzwalają energię twórczą.