NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Jak sprostać kryzysowi imigracyjnemu?

  Wraz z Przedstawicielstwem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w Polsce i Fundacją Refugee.pl zorganizowałem w Sejmie konferencję poświęconą kryzysowi imigracyjnemu. Przyświecał nam cel, aby przedstawić praktyczne wnioski i rekomendacje dotyczące przyjmowania uchodźców, pokazać jak z tym problemem radzą sobie inne kraje, jakie są najlepsze praktyki i dostępne know how.

 • "Helou?! Ser?! Plis open de dor!" Czyli Kowalski na emigracji (3)

  Autobus zatrzymał się, wszystkie drzwi się pootwierały, tylko te, przed którymi stał Kowalski, nie. Popatrzył kątem oka w lewo – wysiadają. W prawo – wysiadają. Co jest? Pierwsze sąsiednie drzwi po lewej już się zamknęły, te po prawej też, a jego jak na złość - dalej zamknięte.

 • Moje 10 naj… w 2015 r.

  Moje 10 naj… w 2015 r. (w Polsce, Europie i na świecie).

 • Przekaz (w Dzień Solidarności z Uchodźcami)

  Przekaz może być taki: “”. Taki właśnie może być przekaz. Już taki wyłania się z marszów, demonstracji, portali, gazet i tabloidów. To nie musi być jedyny przekaz. Dziś, 15 października, w dzień imigranta, policzmy się. Poradźmy się, co robić – jak skutecznie...

 • Te pytania w sprawie uchodźców zadają sobie wszyscy Polacy. Tu znajdziesz odpowiedzi

  "Więcej wiedzy, mniej strachu" – to wspólna akcja kilkudziesięciu polskich mediów, które przy współpracy z Urzędem ds. Cudzoziemców prosto i konkretnie wyjaśniają wszystkie wątpliwości ws. uchodźców. Przed wami druga część, którą publikujemy już po ustaleniach, na podstawie których do Polski trafi niemal 7 tys. uchodźców.

 • Ateiści mają pomysł na testy dla muzułmańskich imigrantów

  Coraz częściej obserwuję wśród znanych mi działaczy ateistycznych i humanistycznych chęć stworzenia procedury zadania pytań imigrantom muzułmańskim przed ewentualnym przyjęciem ich do krajów europejskich.

 • Czy potrzeby mieszkaniowe imigrantów rozwiążą problem porzuconych domów?

  Proponuję przejmowanie do zasobów komunalnych nieruchomości trwale niezamieszkałych. Na obszarach wiejskich w regionach silnej depopulacji (jak opolskie) ok 10% substancji mieszkaniowej to pustostany, z których część popada w ruinę, a posesje pokrywają chaszcze. To fatalnie wpływa na wizerunek miejscowości i ceny nieruchomości. Wiele gmin i społeczności lokalnych podejmuje próby przejęcia pustostanów na różne cele publiczne, lecz trafiają na barierę nie do pokonania – mnogość spadkobierców i nieprzeprowadzone postepowania spadkowe.