NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • „ Za drzwiami pałacu „ - czyli prawdziwe oblicze saudyjskiego luksusu.

  Najdroższe ubrania, klejnoty, najbardziej luksusowe kosmetyki i największy przepych , jaki można sobie wyobrazić. Zastępy służby, gotowej spełnić każdy kaprys swojego pracodawcy. Stojące na baczność asystentki, dbające o każdy szczegół w życiu swojej księżniczki. I lekarz psychiatra…

 • Arabia Saudyjska - kobiety na równi z mężczyznami?

  W ostatnich dniach jest bardzo głośno na temat lokalnych wyborów w Arabii Saudyjskiej. Nie jest to temat interesujący ani ważny z punktu widzenia innych państw. Jedyną rzeczą wartą uwagi jest fakt, że kobiety mogły po raz pierwszy wziąć w nich udział. Czy to jest pierwszy krok do równouprawnienia w Arabii Saudyjskiej? Chyba nie do końca…

 • Za „sianie zgorszenia na Ziemi” - śmierć

  „Ten, kto zabił człowieka, czyni tak, jakby zabił wszystkich ludzi”. Ten cytat z Koranu przywołuje się na poparcie tolerancyjnego i pokojowego charakteru islamu. Szkopuł w tym, że nie jest to pełny cytat.

 • Ropa z Saudi Aramco na Bałtyku – okazja czy nowy kierunek dostaw?

  Niedawno do portu w Gdańsku zawinął statek z ropą naftową z Arabii Saudyjskiej. Wydarzenie to pewnie przeszłoby bez echa, gdyby nie komentarz szefa rosyjskiego Rosnieftu, że jest to kolejny etap batalii o udział w rynku, jaką prowadzi Arabia Saudyjska. Dlaczego tak mały ładunek wywołał aż taką dyskusję?

 • Iran kontra Arabia Saudyjska

  BERLIN – Temat „nowego” Bliskiego Wschodu jest dziś codziennie obecny w mediach. W przeciwieństwie do „starego” Bliskiego Wschodu, którego los zależał od zachodnich mocarstw (Wielkiej Brytanii i Francji po I wojnie światowej oraz Stanów Zjednoczonych od lat 40. XX w. do czasów współczesnych), nowy nie ma zewnętrznego hegemona, który mógłby pełnić w stosunku do niego funkcję stabilizacyjną. A bez dominującej potęgi regionalnej tworzy się niebezpieczna próżnia strategiczna.

 • Witaj w Królestwie Mężczyzn

  Mija właśnie 10 lat, odkąd mam prawo jazdy. Mogę jechać dokąd chcę i kiedy chcę. Tym bardziej boli mnie, że moje bezimienne koleżanki z Arabii Saudyjskiej nie mają prawa usiąść za kółkiem. Witaj w Królestwie Mężczyzn! - mówią o swoim kraju Saudyjki obowiązkowo odziane w abaję.

 • IS na mapie islamu

  Mamy nowego kalifa. Mimo lokalizacji i przybranego nazwiska miłościwie nam panującego, nie jest to jednak powrót do średniowiecznego kalifatu bagdadzkiego. Dwór kalifa nie spływa winem ale krwią, a zamiast mecenatu nad gromadzeniem wiedzy z różnych tradycji w ramach „Domu Mądrości”, mamy wycofywanie ze szkół chemii i filozofii jako „niezgodnych z prawem bożym”.