NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Jak czytać sondaże

  Sezon wyborczy zbliża się nieuchronnie, a wraz z nim prześciganie się stacji telewizyjnych, gazet i portali internetowych w publikowaniu sondaży. Prosta matematyka i umiejętność czytania ze zrozumieniem pozwalają spojrzeć na hasłowe sensacje z innej perspektywy.

 • Wahadełko się cofa

  Wyniki poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego i Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska będą wracać do starych poziomów. Działania tych dwóch szefów formacji politycznych i sytuacja ekonomiczna wyraźnie na to wskazują. A do prawdziwie realnych wyborów politycznych, sejmowych i senackich pozostało w Polsce jeszcze 2 lata.

 • Dlaczego notowania Platformy spadają?

  Platforma w sondażach wygląda coraz gorzej. Dopóki jej politycy uczciwie nie odpowiedzą sobie na pytanie o przyczyny tego stanu rzeczy, nie masz szans na jego zmianę.

 • Vox populi vox dei?

  Vox populi Sondażom nie ufam za bardzo, bo wiem ile zależy od odpowiednio ułożonych pytań, a ile od odpowiednio dobranej grupy. Całe tabuny socjologów się tym zajmują, żeby pozory obiektywności zachować, ale ja dalej nie ufam. Tak samo nie wierzę już w to, co piszą w gazetach – ani...

 • Titanic na raty

  Od kilku lat PiS-owcy i proPIS-owscy agitatorzy zwani niepokornymi, mówią, że Platforma właśnie tonie. Przez lata była to głównie projekcja ich marzeń. Dziś jednak projekcja brzmi bardziej jak opis. Czy Donald Tusk tonie?

 • Wirtualne poparcie

  Janusz Palikot bardzo często sypie sondażami jak z rękawa. To jego swoisty znak rozpoznawczy. Niedawno powołana do życia Europa Plus w owych sondażach święci już triumfy, zyskując nawet ponad 20% poparcia. Wszystkie te badania mają pewien defekt. Otóż wszystkie te sondaże przeprowadza Niezależna Grupa Sondażowa, która w rzeczywistości robi ludziom wodę z mózgu.