NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Kino na weekend: Pod Mocnym Aniołem

  Choć najnowszy film Wojtka Smarzowskiego ustępuje "Drogówce" czy "Domowi złemu", stanowi doskonały przykład tego, jak nakręcić wierną ekranizację, oferującą przy tym coś innego niż książka.

 • Po co?

  Po co piszę ten tekst? Po co przyznałam się do choroby alkoholowej? Po co każdego dnia podejmuję walkę żeby żyć w trzeźwości? Po co...

 • Walczmy o zdrowie uzależnionych

  Obchodzimy dziś Międzynarodowy Dzień Solidarności z Osobami Uzależnionymi. Uzależnienia to jedna z najpoważniejszych plag współczesnego świata. Choroba ta nie dzieli pacjentów ze względu na płeć, kolor skóry, wyznawane wartości, orientację seksualną, poziom wykształcenia, czy posiadania. Dotyka ludzi wszystkich środowisk, grup społecznych i wiekowych.

 • Z pamiętnika alkoholika

  To będzie pierwszy wpis na t e n temat. Nie powiem tym razem o mediach, edukacji, zjawiskach kultury współczesnej. Będzie to pierwsze wspomnienie z bogatego pamiętnika prezentującego moje doświadczenia życia z chorobą alkoholową, a właściwie - w głównej mierze - doświadczenia terapeutyczne. Zaczynam od mocnego akcentu, związanego z moim pierwszym pobytem na tzw. detoksie. Z każdego wpisu usuwam informacje lub dane na podstawie których można byłoby zidentyfikować osoby, które towarzyszyły mi w leczeniu odwykowym. Fragmenty mojego pamiętnika były wcześniej udostępniane studentom pedagogiki i psychologii, piszącym prace licencjackie i magisterskie na temat choroby alkoholowej i leczenia alkoholizmu.

 • Europa i Narkotyki. Raport 2013

  Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii opublikowało dzisiaj swój coroczny raport na temat handlu i używania narkotyków oraz polityki narkotykowej. Możemy się z niego dowiedzieć między innymi, że w Polsce pomimo bardzo restrykcyjnego prawa narkotykowego nielegalne substancje zażywa znacznie więcej młodych ludzi niż przeciętnie w całej Europie.

 • Polski Hamsterdam

  Kraj, który w 1971 roku wypowiedział wojnę narkotykom dziś powoli składa broń i wywiesza białą flagę. Pytanie kto dorósł, politycy czy społeczeństwo? A może w Stanach udało się osiągnąć - tak w polskich warunkach niedościgniony - społeczny kompromis, w którym wygrała racjonalność i dobro wspólne a nie partyjne interesy czy personalne aspiracje? Czy Polska wciąż czeka na swojego Davida Simona (twórca The Wire) czy Eugene Jareckiego (reżyser House I Live In), który stworzy obraz zrozumiały i jasny dla zwykłego człowieka, bez zbędnej gadaniny i ideologii pokaże prawdziwe oblicze wielopoziomowej polskiej narkofobii?

 • Czy jesteś uzależniony od internetu?

  Kwartalnik “Dziecko krzywdzone” opublikował najnowsze badania na temat zagrożeń wynikających z korzystania przez młodzi ludzi z internetu oraz funkcjonowania dzieci i młodzieży online. Większość prezentowanych w tomie artykułów spłaszcza opisywane problemy, mimo to warto przyjrzeć się jeszcze raz takim zjawiskom jak nadużywanie sieci czy ryzykowane zachowania online.