NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

BLOGI

 • Pandemia nadwagi i otyłości na świecie – czy można temu zaradzić?

  Aby w pełni zdać sobie sprawę z powagi sytuacji i starać się jej przeciwdziałać konieczne jest zauważenie problemu, poznanie jego przyczyn i uświadomienie sobie, że jeśli nie zweryfikujemy swojego stylu życia, to któregoś dnia możemy stanąć przed problem nadwagi lub wręcz otyłości. Oczywiście nadwaga i otyłość nie zawsze są skutkiem nadmiernej konsumpcji lub braku aktywności fizycznej. Czasami mogą wynikać z poważnych chorób metabolicznych, stosowania określonych leków lub uwarunkowań genetycznych. Jednak styl życia, w tym dieta, zawsze będą stanowić główną modyfikowalną przyczynę nadmiernego przyrostu masy ciała...

 • Nie promujmy bycia grubym

  Sezon letni, jak żaden inny w kalendarzu, sprzyja promowaniu tematów około dietetycznych. Czytam wiele artykułów i komentarzy na temat odchudzania, uprawiania sportu i zmian w sposobie odżywiania. Często w tych tekstach wyłaniają się dwa przeciwstawne obrazy.

 • Krzysztof Majak: Gdy widzę grubych ludzi, jest mi ich żal

  Sam nie wiem, czy to dobrze, czy źle. Gdy idę po mieście i widzę osobę otyłą, to odczuwam współczucie. Patrzę na nich jak na osoby, które mają poważny problem ze swoim życiem. Nie z wagą, a z całym życiem. Nie potrafię zrozumieć tego, dlaczego zdrowy człowiek mógłby sobie pozwolić na taki wygląd, a właściwie styl życia. Staram się to akceptować, bo to ich wybór i ich życie, ale zrozumieć nie potrafię. Pomaga mi w tym jedno. Sam byłem kiedyś grubasem.

 • Nieznośna lekkość BMI

  KOLONIA – O tej porze roku wielu ludzi boi się wejść na wagę. Ale choć od świątecznego obżarstwa mogło nam przybyć trochę w pasie, to co tak naprawdę oznacza dla nas większa lub mniejsza waga ciała?

 • Jeżeli otyłość dzieci będzie powodem odbierania ich opiekunom, to jak traktować brak miłości?

  18 września b.r. sąd rozstrzygnie, czy 5 – letni Maciek zostanie odebrany dziadkom. Powód – Maciek jak na swój wiek jest zbyt otyły. To kuratorka w Środzie Śląskiej w trosce o chłopca złożyła wniosek do sądu. Być może jest to słuszne, gdyż podobno dziadkowie przekarmiają Maćka, co może negatywnie odbić się na jego zdrowiu. Jeżeli u podstaw takiej reakcji leży troska o dziecko, to czy kierując się taką samą motywacją nie powinno odbierać się dzieci opiekunom, którzy nie dają swoim podopiecznym miłości ? Konsekwencje braku tego uczucia później, w życiu dorosłym, przynoszą niekiedy bardzo negatywne skutki. Dotykają one praktycznie wszystkich sfer życia. Otyłość dotyka głównie zdrowia fizycznego.

 • "Grycanką" nie jestem. Wolę małe radio od promowania obszernych gabarytów na salonach!

  To prawda, że odkąd zacząłem się odchudzać, dzieje się wokół mnie bardzo dużo. Zapraszają mnie telewizje, odwiedzam programy śniadaniowe, a jeden z największych portali internetowych w kraju nakręcił o mnie materiał wideo. Jednak niech to nie zmyli nikogo. Nie byłem, nie jestem i nigdy nie będę celebrytą!

 • Wiem, że kilka lat temu spieprzyłem swoje życie, a teraz postanowiłem je naprawiać!

  Nie ma nic przyjemniejszego, jak na nowo poznawać swoje ciało. Móc wdrażać coraz to bardziej zaawansowane ćwiczenia i czuć, że się (wreszcie!) żyje. Gdy tkanki tłuszczowej ubywa, a przybywa mięśni. Wierzcie mi, tylko osoby, które w życiu miały tak dużą nadwagę jak ja wiedzą, co czuję.