NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Dlaczego kobiety nie znoszą wąsów? Czy „prawdziwy mężczyzna" musi być zarośnięty? Zdradzamy sekrety lumberseksualizmu

  Na początku ubiegłego wieku ulice, najpierw w Stanach, a potem i w Europie, zaczęły zapełniać się gładkolicymi mężczyznami. Wbrew pozorom nie chodziło jednak o dostępnością coraz tańszych i wygodniejszych w użyciu golarek, ani o modę. Masowa zmiana wyglądu męskich twarzy wiązała się, zresztą jak zawsze w historii, z wykluwaniem się nowego modelu męskości. Czy pseudodrwale o stylizowanych brodach i gładkich torsach są pierwszymi jaskółkami kolejnego przełomu?

 • Perełki kosmetyczne z sieci drogerii Hebe
  10 obłędnych kosmetyków dla których warto zdradzić twoją ulubioną drogerię z Hebe

  Do otwierających się w Polsce drogerii sieciowych podchodzimy z rezerwą. Nie po to zapamiętywałyśmy układ półek w najbliższym Rossmannie i czytałyśmy o kosmetykach dostępnych tylko w Sephorze, żeby znów marnować długie godziny na rozeznanie w nowym miejscu. Hebe jest w Polsce od kilku lat, ale potrafi przytłoczyć obszernym wyborem. Mimo to sporo tu świetnych marek, których stacjonarnie nie znajdziemy w żadnej innej sieciówce. Pokazujemy nasze ulubione produkty – tylko sprawdzone i tylko w rozsądnych cenach.

 • Kate i William podczas tegorocznej wizyty w Manchesterze
  Księżna Kate: prześladowana w szkole, latami wyśmiewana przez prasę, a dziś kochana nie tylko przez Brytyjczyków

  Od kilku dni media prześcigają się w emisjach i publikacjach związanych z wizytą następcy tronu Wielkiej Brytanii w Polsce. Jednak zerkając na przygotowane materiały można by przypuszczać, że potomkiem starego rodu nie jest wcale William, lecz jego żona, Kate. Od ślubu w 2011 roku, to ona ściąga na siebie gros uwagi mediów. I nie trzeba być medioznawcą, ani socjologiem, żeby wiedzieć dlaczego. Jej filmowy ślub z księciem widzieli wszyscy, ale jak żyła Kate zanim stała się Księżną Cambridge?

 • Bette Davies w filmie „Wszystko o Ewie”, laureacie Oscara dla najlepszego filmu z 1950
  5 zachowań kobiet doprowadzających facetów do białej gorączki. Jak wyglądają z męskiej i z damskiej perspektywy?

  Wojna płci bywa niekiedy zgrabnym zarzewiem fabuły sitcomu, jednak w rzeczywistości nie jest szczególnie widowiskowa. Do tego nikomu i niczemu nie służy. Możemy pojęczeć nad winem, że „faceci to świnie”, ponarzekać przy piwie na „babskie gadanie”, a potem i tak wracamy do okopów domowego ogniska, przy którym trzeba jakoś się dogadać. Próbujemy spojrzeć na irytujące zachowania kobiet w związkach z dwóch perspektyw.

 • Dyskonty dla smakoszy: najlepsze produkty spożywcze z Lidla i Biedronki

  Trochę ponad rok temu przygotowałyśmy pierwsze zestawienie przysmaków z tanich supermarketów. Miałyśmy wówczas wrażenie, że mimo wszystkich fajnych inicjatyw dostarczających pod nasze nosy produkty charakterystyczne dla różnych krajów, kupowanie w dyskoncie ma w sobie wciąż coś wstydliwego. Jak na początku lat 2000, kiedy zakupy w Leader Price’ie oznaczały niski status materialny. Szczęśliwie powoli wyzwalamy się z dyktatu logotypów. Uczymy się smakować i patrzeć zamiast uwieszać się na znanej marce. Wiemy, że kłapiący krokodylek nie oznacza już bogactwa, logo Chanel dobrego gustu, a produkt „no name” wyprodukowany dla sieci sklepów nie musi odbiegać jakością od tego reklamowanego w telewizji. Po raz kolejny przeszukałyśmy sklepowe półki w poszukiwaniu perełek w rozsądnych cenach.

 • Kadr z filmu „Kedi – sekretne życie kotów"
  Ten film rozczuliłby samego Prezesa. Jak koty łączą ludzi i podbijają świat

  Kobieta–Kot, Salem z „Sabriny, nastoletniej czarownicy”, Kot z Cheshire, Garfield, Hello Kitty, Grumpy Cat, Choupette – panteon znanych kotów jest imponujący i wciąż się rozrasta. Recenzujemy debiut młodej tureckiej reżyserki i bierzemy pod lupę osobliwy stosunek do kotów. Nie ma się czego wstydzić – wszyscy marnujemy czas podglądając je w Internecie.

 • Oficjalna edukacja seksualna w polskich szkołach nie przewiduje nawet wyczerpującego informowania o metodach antykoncepcji.
  Autorka książki o historii polskiej edukacji seksualnej opowiada, co mają wspólnego płatki śniadaniowe z masturbacją

  Seks w Polsce jest uwikłany w szereg szemranych układów – to co robimy za zamkniętymi drzwiami okazuje się sprawą kościoła, a nawet całego narodu. Nie mniej uwikłana jest oczywiście edukacja seksualna, funkcjonująca w polskiej szkole pod wiele mówiącą o jej charakterze nazwą „wychowanie do życia w rodzinie”. Agnieszka Kościańska, antropolożka i autorka książki „Zobaczyć łosia”, która właśnie ukazała się nakładem wydawnictwa Czarne opowiada o ciemnej stronie publikacji Michaliny Wisłockiej i skąd wzięło się w polskim słowniku poetyckie „szczytowanie”.

 • Lody dla których warto przejechać pół miasta. Subiektywny ranking najlepszych smaków Warszawy i nie tylko

  Systematycznie przybywa miejsc, gdzie można zjeść lody smaczniejsze, oryginalniejsze i po prostu zdrowsze, niż nieśmiertelne trio – czekolada, wanilia, truskawka z vana z melodyjką. Choć do włoskich lodziarni z tradycjami w których można spędzić pół popołudnia zastanawiając się co by tu wziąć trochę nam jeszcze brakuje zdecydowanie mamy czego próbować. Redakcyjnie wybrałyśmy dla was najciekawsze i oczywiście najsmaczniejsze propozycje, starając się uwzględnić klasyki i budzące grozę nowości, a także pamiętając, że miłośnicy lodów dzielą się na dwie podgrupy – około sorbetową i około śmietankową. Żeby przeżyć finezyjną, kulinarną przygodę nie trzeba wydawać 60 zł w dobrej restauracji, wystarczą 3 zł.

 • Postrach kelnerów czasem wygląda bardzo niewinnie!
  10 zachowań, które sprawią, że kelner cię znienawidzi. „Tacy goście, to w warszawskich restauracjach codzienność”

  Bycie kelnerem najczęściej nie jest docelową pracą marzeń. To sposób, żeby zapłacić za wynajmowany pokój, zajęcie pozwalające sfinansować studia czy wakacje albo praca tymczasowa. A do tego straszny wycisk fizyczny. Słowem, kelnerzy nie mają łatwo, a trzy grosze dokładamy do tego i my, nie zawsze do końca świadomie. Przedstawiamy 10 irytujących sposobów zachowania wskazanych przez uśmiechających się do was w knajpach ludzi z tacami.

 • Toalety do wyboru, do koloru
  Śmierdząca sprawa – kilka słów o armagedonie polskich toalet publicznych

  Na ociekających złotem korytarzach Wersalu widok ludzkich ekskrementów nie należał wcale do rzadkości, z kolei w XIX wieku ozdobne nocniki były tyle eleganckim, co popularnym prezentem gwiazdkowy. Historia toalet obfituje w elementy trochę straszne, trochę śmieszne i wbrew pozorom nie ma się ku końcowi. Mimo powszechnej dostępności to, co można zobaczyć we współczesnym polskim szalecie budzi nie mniejszą grozę niż średniowieczny zwyczaj wyrzucania odchodów przez okno...

O sobie

Cenię dobre fabuły – w książkach, filmach, ale przede wszystkim w życiu. Interesuję się literaturą kobiet, rolami płciowymi i popkulturą. O tym też staram się pisać. Podwójna filolożka, kibicka polskiej mody, amatorka włóczenia się po mieście.

Napisz do autorki: helena.lygas@natemat.pl