NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Jan Karpiel-Bułecka jak prawdziwy góral nie da sobie w kaszę dmuchać i mówi co myśli
  Jan Karpiel-Bułecka o bojkocie prezydenta Dudy i stosunku górali do Kaczyńskiego

  Jego bojkot „Dudaskiego Tłustego Czwartku” odbił się echem nie tylko w światku koneserów góralskiej kultury i gry na dudach, lecz także w światku politycznym. W mediach rozeszła się informacja, że afront spotkał samego prezydenta Andrzeja Dudę, którego gościnni zazwyczaj górale niekoniecznie chcą do siebie zapraszać. Jakie są powody całego zamieszania? – Dla mnie prezydentem może być nawet ktoś z „opcji ludożerców”, jeśli ludzie go wybiorą, ale nie o to chodzi. Mnie chodzi głównie o to, że z imprezy, na którą ludzie przyjeżdżali z całej Polski, robi się teraz imprezę polityczną – tłumaczy w rozmowie z naTemat Jan Karpiel-Bułecka, muzyk i pomysłodawca „Dudaskiego Tłustego Czwartku”.

 • Obecny poseł PiS Michał Dworczyk długo działał w harcerstwie. Wkrótce ma zostać ministrem od Obrony Terytorialnej
  To jemu będą podlegać „partyzanci Macierewicza”? Poseł Dworczyk ma awansować na ministra od Obrony Terytorialnej

  Najwyższym wojskowym dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej, czyli „partyzantów Antoniego Macierewicza” jest niedawno awansowany na generała brygady Wiesław Kukuła, wcześniej szef komandosów z Lublińca w randze pułkownika. Ale polityczną czapą ma być dla niego poseł PiS Michał Dworczyk, były harcmistrz. Według informacji PAP i IAR, Dworczyk ma dołączyć do MON i w randze podsekretarza stanu nadzorować nowy rodzaj sił zbrojnych.

 • Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego uważa, że Polska nie jest już państwem prawa
  „Żyjemy w domu wariatów”. Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, ocenia nowe porządki PiS w tym gremium

  Informacje docierające do mediów z „odzyskanego” przez PiS Trybunału Konstytucyjnego jeżą włosy na głowie. „Dziennik Gazeta Prawna” napisał, że jeden z sędziów z rekomendacji partii rządzącej może mieć wgląd w korespondencję, która trafia do pozostałych członków TK. Biuro Trybunału zaprzeczyło, ale wątpliwości pozostały. – Mamy do czynienia z dobijaniem resztek Trybunału – mówi w rozmowie z naTemat sędzia Jerzy Stępień, były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

 • Profesor Krzemiński ocenia że język prezesa PiS jest niebezpieczny
  "Dobre pany, które rządzą przyszły i nam tu urządzą". Prof. Krzemiński analizuje nie tylko język Kaczyńskiego

  Prezes PiS często używa słów i zwrotów które wywołują polityczne burze. W trakcie debaty nad wnioskiem o odwołanie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego stwierdził, że opozycja może się zwracać do PiS "ludzcy Panowie", bo nie została siłą usunięta z Sejmu podczas grudniowego kryzysu. Jak interpretować taki przywodzący na myśl różne konotacje język Jarosława Kaczyńskiego? – Ten kłamliwy język, którego używa prezes i te zabiegi, których on na języku dokonuje, żywcem przypominają najgorsze momenty Polski komunistycznej – ocenia w rozmowie z naTemat prof. Ireneusz Krzemiński, socjolog.

 • Marszałek Kuchciński uratował stanowisko marszałka, ale na sejmowym kryzysie stracił bardzo wiele jako polityk
  Największy przegrany kryzysu w Sejmie. Marek Kuchciński nadal jest marszałkiem, ale stracił twarz i autorytet

  Opozycja dała się ograć podczas kryzysu sejmowego, ale największym przegranym jest marszałek Sejmu. I nie przekreśli tego odrzucony właśnie przez PiS wniosek o jego odwołanie. Autorytet Marka Kuchcińskiego jako drugiej osoby w państwie jest dziś żaden, we własnej partii stracił opinię silnego lidera, a dziennikarze nigdy nie zapomną mu próby nałożenia kagańca na media. On sam po politycznej awanturze na Wiejskiej zamknął się w sobie. Stał się ledwie cieniem marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego, a nawet swojego zastępcy w Sejmie Ryszarda Terleckiego.

 • Ustawa Szyszki zezwalająca na wycinkę drzew na prywatnych posesjach będzie miał znaczenia dla następnych pokoleń
  Największy szkodnik w rządzie PiS. Nikt nie odwróci skutków decyzji ministra Szyszki - zapłacą za nie nasze wnuki

  PiS kiedyś przestanie rządzić, ale skutki lex Szyszko w ekosystemie mogą być nieodwracalne. Zmiany, które partia rządząca wprowadza w prawie, w edukacji, czy w służbie zdrowia będzie można cofnąć, a szkodliwe decyzje próbować przynajmniej naprawić. Ale tysięcy wyciętych drzew, które pełnią rolę płuc chroniących nas przed smogiem i innymi plagami cywilizacyjnymi nikt już nie uratuje.

 • Kemal Ataturk to pierwszy prezydent Republiki Turcji. Państwo Erdogana właśnie ruguje go z historii
  Turcja Erdogana wymazuje z historii Ataturka i odpływa w kierunku religijnej dyktatury

  W Polsce PiS stara się wygumkować z historii Lecha Wałęsę, a w Turcji trwa zakrojona na szeroką skalę operacja rugowania z podręczników Mustafy Kemala Ataturka, ojca-założyciela tamtejszej republiki, który obalił sułtanat i oddzielił religię od państwa. Turcja obecnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana przekształca się w państwo islamistyczne i autorytarne.

 • Prof. Hartman sprzeciwia się upartyjnianiu przez Jarosława Kaczyńskiego i PiS Wawelu
  "Nie udawajmy idiotów". Prof. Hartman tłumaczy prawdziwe powody protestów przeciwko wizytom prezesa PiS na Wawelu

  Przeciwko czemu właściwie protestują ludzie, których politycy PiS określają mianem bojówkarzy, a poseł Joachim Brudziński nazywa „dziczą”? Według nich, Wawel jest „zawłaszczany przez jedną partię polityczną”. Napisali nawet w tej sprawie list do abp. Marka Jędraszewskiego. Pod listem podpisali się m.in prof. Jan Hartman - etyk i filozof; Michał Rusinek- pisarz, były sekretarz Wisławy Szymborskiej i Adam Zagajewski- poeta i eseista. – Mogę powiedzieć panu Kaczyńskiemu jak wygląda prywatna wizyta na grobie mojego ojca. Wsiadam w samochód lub pociąg, płacę za bilet, który kupiłem w kasie, a następnie w godzinach otwarcia cmentarza odwiedzam grób. On zresztą wie jakie są różnice – mówi naTemat prof. Hartman.

 • Główna aleja warszawskiego ZOO bez starych topoli wygląda "łyso"
  Nie za wszystkimi wycinkami drzew stoi Szyszko. Awantura o wielkie topole w ZOO ma zupełnie inne tło

  Ekolodzy twierdzą, że minister Szyszko jest groźniejszy niż kornik drukarz, który pożera Puszczę Białowieską. Przygotowana przez niego ustawa, pozawala bowiem na szybką wycinkę drzew i trudno z nią walczyć. Ale nie za wszystkie siekierezady w miastach odpowiada minister środowiska. Często wina leży zupełnie gdzie indziej. Za wieloma wycinkami stoją samorządowcy, albo prywatni właściciele posesji czy terenów, na których rosną drzewa. Tak jest choćby w sprawie głośnej wycinki drzew z głównej alei warszawskiego ZOO.

 • Minister Radziwiłł do PiS przystąpił w ubiegłym roku. Ostatnio stara się wykazać nie tylko na niwie światopoglądowej
  Chciał być księdzem, ale powołanie dostał do rządu PiS. Tak minister Radziwiłł ideologizuje pracę resortu

  Właśnie ograniczył kobietom dostęp do pigułki „dzień po”. Jest wielkim orędownikiem tzw. klauzuli sumienia i przeciwnikiem in vitro; blokuje też dostęp do leczniczej marihuany. Arystokrata i ojciec ośmiorga dzieci. Był ministrantem, chciał zostać księdzem, ale udało się to dopiero jednemu z jego synów. W jednym z wywiadów mówił, że razem z żoną głęboko się o to modlili. Pewnie, gdyby mógł, wprowadziłby recepty na prezerwatywy. Minister Konstanty Radziwiłł zamyka się w kokonie swoich konserwatywnych poglądów, a przy okazji zamyka Polskę przed Europą.